projekt domu
14 grudnia 2021

Projekty domów jednorodzinnych parterowych – postaw na komfort

By redakcja serwisu

Z roku na rok można zauważyć rosnącą popularność budynków parterowych. Jeszcze kilkanaście lat temu było one chętnie stawiane przez osoby w wieku emerytalnym. Ale dzisiaj na projekty domów jednorodzinnych parterowych decydują się również młode osoby. Co się zmieniło? Po prostu domy parterowe mają więcej zalet niż wad. A także koszty budowy takiego obiektu w porównaniu do budynków wielokondygnacyjnych są bardziej zachęcające. Co warto wiedzieć o takich projektach?

​Projekty domów jednorodzinnych parterowych – czyli jakie?

Jak najczęściej postrzegamy domy parterowe? Większość osób pomyśli sobie o obiektach wyglądających jak prostokąt z drzwiami i oknami. Jednak obecnie projekty domów jednorodzinnych parterowych są o wiele bardziej zróżnicowane. Warto zapoznać się jednak z samą definicją budynku parterowego.

Wybierając taki budynek, po prostu wybieramy dom bez schodów w środku. Cała powierzchnia użytkowa mieszkania jest na jednym poziomie. A nawet jeśli budynek ma podwyższony i spadzisty dach, to pod nich znajduje się pusta przestrzeń. Nawet jeśli mamy pod dachem położony tradycyjny strop i nad nim zbudowany dach, to taka przestrzeń nie będzie nadawała się do zamieszkania, ponieważ jest zbyt niska. Dlatego z całą pewnością można powiedzieć, że domy parterowe bez względu na ich bryłę, są domami jednopoziomowymi.

​Projekty domów jednorodzinnych parterowych a działka

O tym, czy możemy postawić dom parterowy na działce, mówią warunki zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dokładnie mówi, jakie budynki można postawić w danym miejscu. Ma to zapewnić spójność z już powstałą zabudową. Czasami jednak taki plan nie jest sporządzony dla naszej działki. Nie oznacza to, że można wybudować, co chcemy. A wręcz przeciwnie, należy wystąpić indywidualnie o warunki zabudowy, aby mieć potwierdzenie urzędowe.

Przeglądając projekty domów jednorodzinnych parterowych, można zobaczyć obiekty o różnej powierzchni czy też odmiennym nachyleniu dachu. Jednak bardzo ważne jest ukształtowanie terenu na działce. W wypadku działki o dużym spadku może być niemożliwe wybudowanie domu parterowego, bez agresywnych prac wyrównujących teren. Czasami są one jednak nieopłacalne, ponieważ za domem powstałaby skarpa zasłaniająca światło. Dlatego pod budowę domu parterowego najlepiej jest wybrać wręcz płaskie działki lub z minimalnym spadkiem, który łatwo i tanio wyrównamy do jednego poziomu.

Nawet jeśli możemy wybrać dom parterowy, to nie zawsze będzie to korzystne. Gdy na sąsiednich działach wyrosły domy wielokondygnacyjne, nasz parterowy domek może być cały czas zacieniony. Nie będzie to korzystne.

Od powierzchni działki zależy też metraż domu. Trzeba pamiętać, że według prawa ściana z otworami okiennymi czy drzwiowymi musi być odsunięta od granicy działki o 4 m, a ściany pełne o 3 m. Zatem rozważając projekt, należy przyrównać go do powierzchni działki i zobaczyć czy realne jest postawienie takiego budynku na posiadanej działce. Może się okazać, że możemy sobie pozwolić tylko na mniejszy budynek, albo wręcz przeciwnie – o wiele większy, niż planowaliśmy wybrać.

​Projekty domów jednorodzinnych parterowych mają wiele zalet

Najważniejszą zaletą, wyróżniającą projekty domów jednorodzinnych parterowych jest bez wątpienia brak schodów. Bardzo ciekawe projekty takich domów znajdziemy tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html. Po pierwsze już na etapie budowania oszczędzamy o koszt postawienia klatki schodowej, która w zależności od materiałów wykonania i wykończenia może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Po drugie wszystkie pomieszczenia są na tym samym poziomie, a więc są łatwo dostępne. Nie trzeba wdrapywać się po schodach nawet kilkanaście razy na dzień. A zwłaszcza, gdy mamy problemy z poruszaniem się, małe dzieci albo seniorów pod opieką, byłoby to bardzo uciążliwe.