26 września 2023

Krzesła tapicerowane: jak je dopasować do wnętrza i jak o nie dbać?

By redakcja

Krzesła tapicerowane to piękna i elegancka ozdoba każdego pomieszczenia. Idealnie sprawdzą się zarówno w reprezentatywnych częściach salonu, jak i w jadalni czy w domowym biurze. Odpowiednio dobrane mogę też być doskonałym elementem wystroju w pokoju dziecka czy nastolatki. Jak je dobrać i jak o nie dbać?

Krzesła tapicerowane: wygląd dopasowany do potrzeb

Krzesła tapicerowane dostępne są nie tylko w różnych kolorach, ale także wzorach i fakturach. Mogą być z gładkiej tkaniny, posiadać strukturę albo mieć przepikowania na powierzchni. Dzięki szerokiej gamie dostępnych opcji możliwe jest perfekcyjne dopasowanie mebla to wnętrza urządzonego w absolutnie każdym stylu.

Można wybrać także tapicerkę łączoną, w części gładką i jednokolorową, a w części wzorzystą albo z dodatkami. Podobnie jest z oparciem i podłokietnikami – występują one w wielu kształtach i wysokościach, aby każdy mógł dobrać coś idealnie dla siebie.

Część z modeli dostępnych jest od ręki, na inne należy chwilę poczekać, ale zdecydowanie warto, jeśli jest to niepowtarzalny wzór, kompozycja lub niezwykle wygodna konstrukcja.

Krzesła tapicerowane w kuchni i jadalni? To możliwe!

Meble tapicerowane sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach z przeznaczeniem do pracy i relaksu. Rzadziej widuje się je w jadalniach ze względu na możliwe trudności w czyszczeniu, ale i na to istnieją sprytne rozwiązania. Można przykładowo wybrać tkaninę z właściwościami wodoodpornymi – kropelki wody utrzymują się wówczas na powierzchni i nie wchłaniają w materiał.

Dlaczego warto mieć w domu krzesła tapicerowane?

Meble tapicerowane dodają każdemu wnętrzu klasyczną elegancję. Mogą być utrzymane w duchu nowoczesnej, minimalistycznej architektury, niemniej jednak miękkie materiały i tłoczone faktury czy wzory zawsze dodają ciepły akcent do pomieszczeń. Mogą też być eklektycznym dodatkiem, który z pozoru nie pasuje, ale może przykładowo zupełnie odmienić bardzo surowe, monokolorowe pomieszczenie i dodać mu kreatywności.

Dodatkowo za ich zakupem przemawia praktyczny aspekt, czyli wygoda. Zwykle są one miękkie, przez co siedzi się na nich komfortowo, a niekiedy można nawet przyjemnie zatopić się w nich jak w fotelu.

Jak dbać o krzesła tapicerowane?

Tapicerka na krzesłach niestety lubi zbierać kurz, drobne zanieczyszczenia, a także gromadzić np. roztocza. Jest to więc bardzo ważne, aby regularnie dbać o ich czystość. Jeśli masz możliwość zdjąć obicie, wietrz je i pierz (jeśli oczywiście można). Jeśli nie dasz rady zdjąć tkaniny odkurzaj ją regularnie i czyść na mokro. Możesz także regularnie zamawiać usługi profesjonalnej firmy albo zainwestować w odkurzacz piorący, który świetnie dba o meble tapicerowane, zachowując ich wygląd. Twoje wnętrze jest więc czyste i bezpieczne, a nade wszystko piękne.