Jak dopasowac blat granitowy do mebli kuchennych
3 grudnia 2021

Blat granitowy w kuchni – jak dobrać go do mebli?

By redakcja serwisu

Dobór blatu kuchennego powinien bazować nie tylko na jego właściwościach, lecz też na estetyce. Jak dopasować najlepszy blat granitowy do aranżacji kuchni i mebli kuchennych? Poznaj nasze porady, by zdecydować się na najlepszy wzór kamienia!

Dlaczego warto wybrać blat granitowy do kuchni?

Blat kuchenny to przestrzeń wielofunkcyjna, narażona na działanie różnych substancji oraz uszkodzenia, między innymi od ciepła czy ostrych przedmiotów. Właśnie dlatego blat powinien być wykonany z solidnego materiału, który może posłużyć na lata.

Jako trwałe i odporne polecane są blaty granitowe, do których produkcji stosowana jest naturalna skała, która formowała się przez miliony lat. Granit jest rodzajem skały, która charakteryzuje się jawnokrystaliczną strukturą – oznacza to, że ma ona widoczne ziarno, które nadaje jej unikatowy wygląd.

Granity są dostępne w różnych kolorach – najpopularniejsze to szarości, ale także dostępne są one jako czerwone, zielone, białoróżowe czy ciemnoszare.

Zalety blatów granitowych:

  • materiał naturalnego pochodzenia
  • odporne na wysokie temperatury
  • niepodatne na rysy i ścieranie – można na nich kroić
  • łatwe do utrzymania w higienicznej czystości
  • mogą być poddawane renowacji
  • elegancki wygląd

Blat granitowy do kuchni – co wybrać?

Zakłady kamieniarskie wykonujące blaty granitowe mogą zaoferować je w wielu wzorach i kolorach do wyboru. Czym warto kierować się przy doborze blatu do mebli kuchennych?

Do nowoczesnych mebli kuchennych w kolorze białym lub szarym najlepiej będą prezentowały się blaty w odcieniach szarości lub wpadające w czerń. Wtedy można uzyskać elegancki efekt wykończenia zabudowy meblowej.

Gdy natomiast meble mają cieple odcienie, na przykład beżu albo brązu, warto zdecydować się na kamienie w korespondujących z nimi kolorach, na przykład beżowym, brązowym, czerwonawym.

Wiele pomysłów na połączenie blatu granitowego z meblami kuchennymi można znaleźć już teraz w internecie. Są one dostępne na licznych portalach wnętrzarskich, gdzie można sprawdzić różne zestawienia i wybrać takie, które będzie najlepiej wyglądało w kuchni.

Gdzie zamówić granitowy blat kuchenny?

Obecnie blaty granitowe w różnych kolorach można zamówić w zakładach kamieniarskich. Aby wybrać najlepszy kamień, najlepiej udać się osobiście do zakładu, aby zobaczyć kamienie na żywo – wtedy można łatwo dopasować najlepszy wariant blatu do kuchni.

Zakład kamieniarski może wykonać blat granitowy na wymiar i wykonać jego fachowy montaż w kuchni klienta. Kamieniarz doradzi też, jak pielęgnować blat kuchenny z granitu, by służył na lata.