8 sierpnia 2016

Oświetlenie kuchni – jak je zaplanować?

By redakcja

Podstawową zasadą projektowania oświetlenia kuchni jest wydzielenie kilku stref oświetleniowych i zastosowanie kilku źródeł światła. Dzięki temu oświetlenie będzie bardziej estetyczne i funkcjonalne.

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie funkcyjne, które doświetli blat roboczy, okolicę zlewozmywaka czy kuchenki. Ale nie obejdziemy się również bez światła ogólnego, które równomiernie oświetli całą kuchnię.

Oświetlenie ogólne w kuchni

Oświetlenie ogólne to lampa zawieszona w centralnym miejscu kuchni. Wybierając lampę do kuchni kierować się należy zarówno jej wyglądam i jak wielkością – tak aby była ona dopasowana do wielkości oświetlanej powierzchni.

Tak więc do przestronnych, dużych wnętrz zalecane są żyrandole z dużym kloszem. Z kolei do mniejszych pomieszczeń zalecane są plafony – niepotrzebnie nie będą ingerowały w przestrzeń kuchni.

Pojedyncze źródła światła można zastąpić kilkoma punktami świetlnymi, które można zamontować w podwieszanym suficie. Takie oświetlenie optycznie powiększy wnętrze i nada mu przestronności. Innym rozwiązaniem są systemy lamp zamocowanych na linkach, listwach lub specjalnych szynach. Tworzą efekt wnętrza nowoczesnego, a poza tym są bardzo praktyczne – pozwalają na ukierunkowanie świata na wybrane miejsca w przestrzeni.

Oświetlenie kuchni – oświetlenie stref roboczych

Blat kuchenny i jego okolice to jedno z częściej użytkowanych miejsc w kuchni. Wykonując przy nim czynności często stoimy tyłem do oświetlenia głównego, zasłaniając tym samym źródło światła. Jest to mało praktyczne, dlatego ta strefa powinna zostać dodatkowo doświetlona.

Idealnym rozwiązaniem będą diody LED, które są zimnym źródłem światła i są odporne na wilgoć. Umieszcza się je punktowo w spodach wiszących szafek lub montuje pod szafkami w specjalnych oprawach.

Alternatywą dla diod LED są kinkiety, w których światło skierowane jest w dół. Korzystając z nich należy pamiętać, aby poszczególne punkty świetlne nad blatem, rozmieścić względem siebie co 40-60 cm. Bardzo praktyczne, a zarazem ozdobne, są także podłużne świetlówki liniowe oraz taśmy LED, montowane bezpośrednio pod szafkami kuchennymi.

Dobierając rodzaj światła – niezależnie od tego czy są to halogeny, ledy czy świetlówki – zwróćmy uwagę na współczynniki oddawania barw oznaczony symbolem Ra. Im wyższa będzie jego wartość, tym bardziej naturalnego jego koloru możemy się spodziewać.  Do kuchni zaleca się Ra o wartości 80-85.

Ważna jest także temperatura barwowa – TC, którą określa się w stopniach Kelwina. Im jaśniejsza barwa światła, tym bardziej sprzyja ona pracy i koncentracji. Uważajmy jednak aby nie przesadzić,  ponieważ chłodna barwa światła po pewnym czasie może męczyć – najlepiej zastosować światło o ciepłej lub neutralnej barwie 3000 – 4000 K.

Oświetlenie kuchni - jak je zaplanować?

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni może być jej dodatkową ozdobą i jednocześnie nastrojowym elementem naszej kuchni. Nie jest ono co prawda niezbędne w kuchni, ale możemy za jego pomocą wprowadzić do wnętrza niepowtarzalny klimat.

Rolę oświetlenia dekoracyjnego mogą pełnić podświetlane szafki z przeszklonymi frontami lub oprawy zamontowane w witrynach bądź wnękach. Najlepsze do tego są żarówki LED lub taśmy LED, które są nie tylko dekoracyjne ale również energooszczędne.

Oświetleniem dekoracyjnym mogą być także lamy zawieszone bezpośrednio nad stołem. Jeżeli jedno pomieszczenie w domu pełni funkcję kuchni, jadalni i salonu, warto nad stołem umieścić lampy, które dodatkowo oświetlą tą strefę. Zastosowane, podłużne trzy lampy nad prostokątnym stołem dodadzą wnętrzu ciekawego stylu.

źródło: Candellux Lighting