8 sierpnia 2016

Oddzielna kuchnia wraca do łask

By redakcja

Po zachwycie nad aneksami kuchennymi na rynku mieszkaniowym dostrzega się powrót do kuchni zamkniętej. Jednak mimo rosnącego zainteresowania taką kuchnią, rozwiązanie to spotyka się najczęściej w starszym budownictwie. Ofert deweloperskich z oddzielną kuchnią jest ciągle mało. Skąd bierze się taka dysproporcja?

Klienci coraz większą uwagę zwracają na funkcjonalność mieszkań.  Oddzielną kuchnię wybierają już nie tylko rodziny z dziećmi, ale także pary i single. Z tego powodu w naszej ofercie znajdują się również lokale z klasycznym rozkładem; kuchnią w centrum mieszkania – podkreśla Marek Szmolke z firmy deweloperskiej PB Start.

Mimo że preferencje klientów ciągle się zmieniają, na rynku nowych mieszkań nadal dominują aneksy kuchenne. Ilość ofert z oddzielnymi kuchniami nie zwiększyła się pomimo tego, że w ciągu czterech miesięcy 2016 roku oddano do użytkowania o 18 proc. więcej mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (według danych GUS).

Oddzielna kuchnia wraca do łask

Aneks kuchenny to oszczędność miejsca

Deweloperzy budują mieszkania z aneksem, ponieważ takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet kilka dobrych metrów kwadratowych. Biorąc pod uwagę, że najpopularniejsze są ok. 50-metrowe „M”, to już znaczna różnica. Według raportu KRN, w Krakowie stanowiły one najtańszą grupę mieszkań w przeliczeniu na m2, było ich także najwięcej w ofercie deweloperów.

Otwarta kuchnia daje także poczucie większej przestrzeni, nawet jeśli nie da się jej przeliczyć na metry. Takie rozwiązanie sprawdza się również podczas przyjmowania gości, z którymi gospodarz może przebywać w trakcie gotowania.

Oddzielna kuchnia bardziej funkcjonalna

Okazuje się jednak, że w ostatnim czasie argumenty te tracą na znaczeniu. Zapachy, które przenoszą się z kuchni do pokoju, głosy działających sprzętów kuchennych – to tylko niektóre argumenty, które zniechęcają do posiadania aneksów.

Często zdarza się, że aneksy nie mają okna. W wyniku tego, niemal przez cały rok potrzebne jest sztuczne światło, a wietrzenie takiego pomieszczenia jest znacznie utrudnione.

Typ kuchni bez wpływu na cenę?

Typ kuchni nie wpływa na cenę mieszkania.

O wartości nieruchomości decyduje bowiem przede wszystkim lokalizacja –  Dysproporcje pomiędzy dzielnicami są wyraźnie dostrzegalne szczególnie w większych miastach. Dla przykładu, w Krakowie m2 na Starym Mieście kosztuje prawie 11 tys. zł.  Z kolei już na Podgórzu Duchackim za m2 na rynku pierwotnym wystarczy zapłacić ok. 5,9 tys. zł podkreśla Marek Szmolke.

Na wartość mieszkania wpływa także jego położenie w budynku. Lokale na wyższych piętrach są droższe niż te na parterze. W dalszej kolejności na cenę wpływa także technologia budowlana oraz standard wykończenia. Liczy się także infrastruktura osiedla. Wszystkie te czynniki mają jednak dużo mniejsze znaczenie niż lokalizacja.

Warto o tym pamiętać i dokonując wyboru – kuchnia czy aneks kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i funkcjonalnością.

źródło: firma deweloperska PB Start