8 sierpnia 2016

Mała kuchnia: 5 kroków jak funkcjonalnie ją urządzić

By redakcja

Kuchnia, również ta najmniejsza, powinna być funkcjonalna i wygodna. Jak to osiągnąć? Oto 5 kroków, które zapewnią swobodę ruchu nawet w najmniejszej kuchni. 

Mieszkania singli często są niebanalnie urządzone, a przy tym niewielkie. Mimo tak małej powierzchni mogą dawać swobodę ruchu i są wygodne. Tak samo jest w przypadku kuchni. Wystarczy zastosować się do kilku porad.

Wykorzystaj każdy centymetr powierzchni kuchni

Singiel, który stołuje się częściej na mieście niż w domu nie musi mieć koniecznie wydzielony blat roboczy. To co jest mu bardzie potrzebne do pojemne szuflady bądź szafki, w których będzie mógł przechowywać gotowe przekąski, butelki z wodą, piwem bądź winem.

Blaty wysuwne dodadzą miejsca

Nawet osobom, które stronią od gotowania, zdarza się własnoręcznie przyrządzić coś do jedzenia. W kuchniach o niewielkim metrażu nie ma co liczyć na długi blat. W sytuacji, gdy jest on potrzebny sporadycznie, idealnie sprawdzą się blaty wysuwne. Takie rozwiązanie sprawia, że dodatkowa przestrzeń do pracy pojawia się jak na zawołanie, a na co dzień nie zajmuje cennego miejsca. Blat może wysuwać się niczym szuflada lub otwierać po łuku. Może służyć nie tylko jako miejsce do przygotowywania posiłków, ale także jako mały stolik do kawy lub mini-biurko na laptopa.

Zadbaj o pion

Urządzając małą kuchnię, maksymalnie należy wykorzystać nie tylko przestrzeń w poziomie, ale również w pionie. Doskonałym rozwiązaniem są więc wiszące szafki górne, w których można ukryć zastawę kuchenną, garnki lub inne naczynia i urządzenia kuchenne.

LED nad blaty

Funkcjonalność, a przy tym estetykę, kuchni podniesie umiejętne wykorzystanie oświetlenia LED. Zamocowane nad blatem pomaga w krojeniu, siekaniu, tarciu i innych drobnych pracach. Zainstalowane w szufladach umożliwia szybsze odnajdywanie potrzebnych produktów i akcesoriów. Przy cokole ułatwia bezpieczne poruszanie się po kuchni przy nastrojowym świetle.

Kuchnia schowana za drzwiami przesuwnymi

Kuchnia, która używana jest rzadko może zostać schowana np. za pomocą systemu drzwi przesuwnych. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy poczucie przestrzeni, gdy kuchnia nie jest wykorzystywana, a także możemy ukryć nieporządek, które nie zdążyliśmy posprzątać przed wizytą znajomych.Mała kuchnia - 5 kroków jak funkcjonalnie ją urządzić fot.: Hafele