20 września 2018

Jakie cechy powinno mieć okno w kuchni, aby było ładne i funkcjonalne

By redakcja

Kuchnia to serce domu, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Należy więc zadbać o to, aby była wygodna, a zarazem stylowa. Nie ma znaczenia czy projektujesz nową kuchnię, czy planujesz coś zmienić w swojej obecnej, warto wziąć pod uwagę również okna.

Dla wielu z nas okno traktowane jest wyłącznie jako źródło światła  z małymi możliwościami w zakresie aranżacji. Jednak nie jest to prawdą. Okno stanowi bez wątpienia element wystroju wnętrz. Ponadto praktyczna aranżacja pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń użytkową.

Ważne rozmieszczenie mebli

Zastanawiając się nad aranżacją kuchni, w pierwszej kolejności należy pomyśleć  o odpowiednim rozmieszczeniu mebli. Warto rozważyć kilka opcji zagospodarowania przestrzeni pod oknem. Możemy tam umieścić płytę do gotowania, zlew, bądź stół z krzesłami. Każdy wariant ma swoje plusy i minusy. Z pewnością korzystnym rozwiązaniem będzie zastosowanie szerokiego parapetu, który możemy wykorzystać jako blat kuchenny. Wówczas przygotowywanie posiłków z dużą ilością naturalnego światła będzie sprawiało większą przyjemność.

 

Funkcjonalny parapet

Aranżując parapet należy wykorzystać jego praktyczność, ale nie zapominając o wyglądzie. Jeżeli korzystacie ze świeżych ziół, to doniczki z aromatycznymi przyprawami to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu nie tylko zyskamy dostęp do ziół ale także praktyczną dekorację. Jeżeli preferujemy w kuchni suszone przyprawy, możemy wykorzystać to miejsce często używanymi akcesoriami np. stylowy stojak z nożami, lub zestaw filiżanek.

Nadszedł czas aranżacji

Gdy już mamy zagospodarowane miejsce pod oknem, należy pomyśleć o aranżacji. Jeżeli podejmiemy decyzję o umieszczeniu na parapecie świeżych ziół, warto umieścić je w stylowych doniczkach. Ozdoba w postaci zegara nie tylko będzie się ładnie prezentowała, ale również może służyć jako funkcjonalny dodatek. Jeżeli chodzi o firanki to proponujemy lekkie i zwiewne, które nie będą ograniczały dostępu do naturalnego światła. Bez względu na rodzaj i kolor zasłony w kuchni nie są wskazane, ponieważ jest to miejsce w którym nie trudno o zabrudzenia.