Okap kuchenny
11 kwietnia 2020

Jaki okap kuchenny wybrać?

By redakcja serwisu

Okap w kuchni to obecnie stały element wyposażenia tego pomieszczenia. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także pochłanianie oparów, które powstają w wyniku gotowania, czy też smażenia potraw. Zastosowanie okapu pozwala zachować kuchnię w idealnej czystości, albowiem na meblach i sprzęcie AGD nie gromadzi się tłusty osad, a niepożądane zapachy nie rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu. Oczywiście warto podkreślić również, że nowoczesne okapy kuchenne są niezwykle eleganckie i oprócz funkcji praktycznych stanowią ciekawy element dekoracyjny wnętrza.

Jaki okap kuchenny wybrać?

Jaki więc okap kuchenny warto wybrać? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że na rynku dostępne są przede wszystkim dwa podstawowe rodzaje okapów kuchennych: okapy podszafkowe i okapy kominowe. Ten zestaw dopełniają również nieco mniej popularne, jednak nie mniej interesujące okapy wyspowe, a także okapy teleskopowe.

Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego okapu do naszej kuchni? Przede wszystkim  najważniejszym kryterium, jakie powinniśmy brać pod uwagę, to maksymalna wydajność danego urządzenia. Wielkość ta podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. Z tego parametru uzyskujemy informacje, jaka ilość powietrza może być przefiltrowana przez okap w ciągu jednej godziny. Przede wszystkim ten parametr powinniśmy przeanalizować pod kątem wielkości naszej kuchni. Im większe pomieszczenie, tym wydajność okapu powinna być proporcjonalnie większa.

Kolejnym ważnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest również to, czy okap może pracować w trybie wyciągu i pochłaniacza. W przypadku gdy okap pracuje w trybie wyciągu, konieczne będzie jego podłączenie do systemu wentylacji.

Kolejnym ważnym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę to mechanizm sterowana, jaki zainstalowano w okapie. Tutaj możliwości są dwie – okap może być sterowany mechanicznie lub elektronicznie. W przypadku sterowania mechanicznego do dyspozycji będziemy mieli zestaw przycisków lub też specjalny panel dotykowy który może być podświetlany.

Okap kominowy czy podszafkowy?

Okapy podszafkowe są przeznaczone do kuchni o dość niewielkich rozmiarach. Są nieduże i montuje się je pod szafką kuchenną i przymocowuje do ściany. Warto podkreślić, że okapy podszafkowe charakteryzują się dość niewielką wydajnością pracy. Ich główną zaletą jest przede wszystkim niewygórowana cena.
Okapy kominowe z kolei przeznaczone są do kuchni o większych rozmiarach, gdzie można wygospodarować przestrzeń na ścianie do ich montażu. Okap kominowy powinien być podłączony do szybu wentylacyjnego. Obecnie w sprzedaży znajdziemy okapy kominowe o ciekawym designie,  które doskonale pasują do nowoczesnego wystroju kuchni.