Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
23 kwietnia 2020

Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?

By redakcja serwisu

Zmywarka to urządzenie, które niewątpliwie poprawia jakość naszego życia i pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu. Awaria takiego urządzenia lub nawet najmniejsze nieprawidłowości w jego działaniu mogą nam zatem nieco uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Jeden z największych problemów pojawia się, kiedy zmywarka nie domywa naczyń, a zatem zaburzona jest jej podstawowa funkcja. Jakie mogą być tego przyczyny i co należy zrobić?

Sprawdź, czy zmywarka nie wymaga czyszczenia

Jedną z przyczyn niedomywania naczyń przez zmywarkę jest jej zanieczyszczenie. W takiej sytuacji konieczne jest sprawdzenie, czy wnętrze urządzenia jest czyste oraz, czy wszystkie filtry i ramiona natryskowe są drożne. Aby zapobiec gromadzeniu się brudu, warto regularnie myć poszczególne elementy. Zatem jak wyczyścić zmywarkę ? Najpierw, konieczne jest wyjęcie filtra, w którym zbierają się resztki jedzenia. Następnie czyścimy metalową obudowę urządzenia i uszczelki. Dzięki temu, zmywarka nie tylko będzie lepiej funkcjonowała, ale również będzie wyglądała estetycznie a w jej wnętrzu nie będzie unosił się nieprzyjemny zapach. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić zmywarkę nie mając w domu płynów czy specjalnych preparatów, mamy odpowiedź. Można to zrobić przy pomocy produktów dostępnych w każdym domu, jakimi są ocet i soda.

Sprawdź czy korzystasz z odpowiedniego programu

Jest to jedna z najczęściej spotykanych przyczyn, przez które zmywarka nie domywa naczyń. Jeśli są one mocno zabrudzone np. po tłustych potrawach a w dodatku w urządzeniu znajduje się ich dużo, nie ma szans, aby domyć je używając 30-minutowego programu. W przypadku ciężkich zabrudzeń konieczne jest ustawienie nie tylko odpowiednio długiego czasu zmywania, ale również wystarczająco wysokiej temperatury. Warto zatem, przed wstawieniem naczyń do zmywarki, podzielić je na te, dla których wystarczający będzie krótszy czas i niska temperatura oraz te, które wymagają bardziej zaawansowanego programu mycia.

Uzupełnij poziom soli czyszczącej

Jeśli dowiedziałeś się, jak wyczyścić zmywarkę i zrobiłeś to poprawnie i jesteś pewien, że używasz odpowiedniego programu a naczynia dalej są brudne, sprawdź poziom soli czyszczącej. Aby dobrze zmywać, urządzenie to potrzebuje miękkiej wody, a to z kolei wymaga użycia specjalnej soli. Przed włączeniem sprzętu upewnij się, czy jej odpowiednia ilość znajduje się w pojemniku, a jeśli tak nie jest – uzupełnij ją. Teraz wszystko powinno idealnie działać, a problem, że zmywarka nie domywa naczyń, odejdzie w zapomnienie.