18 listopada 2018

Jak urządzić małą kuchnię?

By redakcja

Małe jest piękne. Nie inaczej jest w przypadku kuchni. Minimalizm wymaga jednak odpowiedniego rozeznania. Szafki kuchenne czy meblościanki mogą w równym stopniu powiększyć przestrzeń użytkową jak i ją redukować. Aranżacja małej kuchni wymaga więc odpowiedniego planu. Zarówno projektowanie jak i wyposażenie warto starannie przemyśleć, tak aby każde przygotowanie posiłku, od zwykłej kanapki po wytrawną kolację, dostarczało jedynie pozytywnych wrażeń. Podpowiadamy więc jak urządzić małą kuchnię w schludny i niedrogi sposób.

Zabudowa małej kuchni

Aranżacja, wyposażenie i zabudowa małej przestrzeni kuchennej wymaga znajomości kilku trików, które powiększą optycznie pomieszczenie, a równocześnie dodadzą mu użyteczności w codziennym funkcjonowaniu. Zastanawiając się jak urządzić mała kuchnie pamiętajmy o kolorystyce. Jasne barwy, zarówno ścian jak i mebli, powiększą ją optycznie, co jest szczególnie ważne w przypadku wnętrza małej kuchni w bloku.

Udana zabudowa małej kuchni uda się jedynie poprzez wnikliwe rozplanowanie lokalizacji i określenie typu szafek kuchennych. Nowoczesne meble do małej kuchni często posiadają system „push to open”, który w prosty sposób redukuje wystające elementy takie jak rączki i uchwyty. Sprawia to, że kuchnia jest jeszcze bardziej funkcjonalna i wygodna w obsłudze. Alternatywnym rozwiązaniem jest całkowite pozbycie się drzwiczek i zastąpienie ich osłonami przesuwanymi.

Aranżacja małej kuchni w bloku

„Meble kuchnia” i „blokowisko” to dla wielu mieszkańców wciąż połączenie remontowego koszmaru. Projekty kuchni w bloku wymagają bowiem o wiele więcej zachodu niż np. w kamienicy. Projektanci popularnych jeszcze z czasów PRL budynków z wielkiej płyty skupiali się bowiem przede wszystkim na rozmieszczeniu jak największej liczby pomieszczeń w ramach jednego mieszkania. Ten surrealistyczny styl wiązał się z tym, że do dyspozycji lokatorów były często pokoje tak małe, że ledwo mieściły się tam dwie osoby.

Aranżacja małej kuchni w bloku jest więc z tego powodu bardzo wymagająca. Często jedynym rozwiązaniem są zestawy mebli kuchennych lub pojedyncze szafki kuchenne do zabudowy dolnej. Stosowanie zabudowy górnej jest co prawda dozwolone, ale znacznie ogranicza optycznie przestrzeń samej kuchni.

Meble kuchenne do małej kuchni w bloku

Przy wyborze mebli kuchennych do małej kuchni w bloku już na wstępnym etapie projektowania należy pomyśleć jakie czynności będziemy wykonywać w jej obrębie.

Malutka kuchnia wymaga, aby dokładnie rozplanować, które miejsce będzie służyć nam chociażby do zrobienia herbaty, a gdzie będziemy przygotowywać posiłki. Szafki kuchenne muszą otwierać się tak, aby umożliwiać dalsze poruszanie się po kuchni. Warto zrezygnować chociażby z uchwytów i zadbać, żeby meble do kuchni otwierały się po ich naciśnięciu. Takie rozwiązanie stosowane dla szafek kuchenny nosi nazwę  „push to open”. Nie tylko powiększy przestrzeń, ale również ograniczy prawdopodobieństwo zahaczenie się podczas gotowania.