25 października 2018

Nowoczesne okapy kuchenne

By redakcja

Okap kuchenny to podstawowy element, niezbędny w każdej kuchni. Jego wybór wiąże się z komfortem przebywania w pomieszczeniu podczas gotowania, bowiem rozchodzące się w powietrzu zapachy i para, docierają też do innych pomieszczeń, na czym niekoniecznie nam zależy. Wietrzenie pomieszczeń nie zawsze jest satysfakcjonujące, dlatego warto już na początku projektowania swojej wymarzonej kuchni zadbać o taki element jak okap kuchenny, który rozwiąże tego typu problemy.

Rodzaj konstrukcji okapu

Spośród szerokiej oferty okapów, pierwsza decyzja powinna paść w kierunku – czy ma on być wolnostojący czy też taki do zabudowy. W ten sposób będziemy mogli zaplanować sobie dalsze rozmieszczenie kuchennych elementów i zabrać się za wybieranie wszystkich, niezbędnych nam rzeczy. Wśród tych dwóch rodzajów nie ma wielkiej różnicy – przede wszystkim estetyczna. Wybór okapu powinien zostać dokonany już na etapie projektowania kuchni, o czym zawsze mówią architekci wnętrz.

Okap do zabudowy

Ten rodzaj okapu kuchennego sprawdzi się w przypadku, jeśli chcemy zagospodarować więcej przestrzeni na szafki kuchenne. W zależności od rodzaju, możemy go bardzo ładnie wkomponować w meble, nawet do tego stopnia, że będzie on niemal niewidoczny, a wciąż spełniać będzie wszystkie najważniejsze funkcje – ładne okapy znajdą Państwo na https://www.bricoman.pl/elektryka-oswietlenie/okapy-wentylatory/okapy-kuchenne

Okap wolnostojący

Tego rodzaju okapy wybierane są przede wszystkim ze względów estetycznych – robią świetne wrażenie z uwagi na bardzo duży asortyment dostępny na rynku. Prócz rozmaitych kolorów, można wybierać także spośród licznych zdobień i ornamentów, które idealnie będą pasować do całego wystroju kuchni. Ich montaż nie jest absolutnie skomplikowany i bez problemu można wstawić je już do istniejącej wcześniej, kuchennej zabudowy.

Wyciągi czy pochłaniacze?

Projektując kuchnię i wybierając okap kuchenny, należy zmierzyć się z kolejną niewiadomą – który typ będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Decyzja nie powinna być trudna, w sklepie Bricoman oferujemy dwa – wyciągi i pochłaniacze.

Wyciągi podłączone są do przewodu wentylacyjnego i funkcjonują w tak zwanym obiegu otwartym, dzięki czemu powietrze wydostaje się od razu na zewnątrz budynku. Jest zdecydowanie bardziej efektywny i tańszy, jednak podłączenie go do instalacji bardzo często wiąże się z dodatkowymi pracami budowlanymi, czego trzeba mieć świadomość przy jego wyborze. Pochłaniacz zaś funkcjonuje w obiegu zamkniętym, a powietrze wciągane do środka, przechodzi przez system specjalnych filtrów, oczyszczających je z tłuszczu, zapachów czy nawet dymu. Pochłaniacze są zdecydowanie droższe i ich wybór wiąże się z koniecznością wymiany filtrów.


Materiał zewnętrzny