Drzwi do kuchni - czy warto?
11 kwietnia 2018

Drzwi do kuchni – czy warto?

By redakcja

Kuchnie otwarte na salon są modne od kilku sezonów, przez co coraz częściej przestrzeń robocza i dzienna są ze sobą scalone. Czy jest to rozwiązanie w pełni komfortowe? Aktualnie na rynku można znaleźć bardzo wiele modeli drzwi, które nie pomniejszają użytkowej przestrzeni kuchennej. Sprawdź, jakie masz możliwości, jeśli chodzi o drzwi w kuchni.

By lepiej zagospodarować domową przestrzeń, rezygnujemy z oddzielenia salonu od kuchni, ale nie zawsze jest to rozwiązanie całkowicie dla nas korzystne. W takim przypadku w przestrzeń wypoczynkową, jaką stanowi salon, ingeruje wiele czynników obniżających komfort użytkowania tego pomieszczenia. Jeśli nie oddzielisz kuchni od salonu w żaden sposób, podczas rozmów z innymi domownikami, czytania książki czy oglądania telewizji, uczestniczysz także po części w kuchennej krzątaninie. Specjaliści z Dobre Dla Domu przedstawiają na jakie drzwi do kuchni warto się zdecydować.

Drzwi przesuwane do kuchni – nie ingerują w strefę kuchenną

Zamiast tradycyjnych drzwi do kuchni, które bezpośrednio wyznaczają obszar pomieszczenia, możesz zdecydować się na drzwi przesuwne. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązanie w przypadku małych wnętrz, gdyż ich funkcjonalność opiera się na systemie umieszczonym w ścianie bądź bezpośrednio na ścianie.

Takie drzwi możesz zamontować na dwa sposoby:

  • jeśli zdecydujesz się na system chowany w ścianie, drzwi mogą być w niej całkowicie schowane wraz instalacją kasety. Wymagane jest wtedy dostawienie drugiej ścianki, najczęściej z płyty kartonowo-gipsowej;
  • drugi z nich jest oparty na systemie naściennym, a wówczas cała instalacja oraz drzwi zostają na niej zawieszone. Korzystanie z nich jest tak samo wygodne, jak w przypadku drzwi otwieranych tradycyjnie, a jednocześnie drzwi tego typu nie ingerują w powierzchnię wydzieloną na kuchnię. Każdy metr pozostaje wykorzystany, a by otworzyć drzwi wystarczy je przesunąć wzdłuż po prowadnicy albo w głąb ściany.

Drzwi wahadłowe – swobodne przechodzenie z kuchni do salonu

Kiedy decydujemy się na drzwi w kuchni, sposób ich otwierania ma bardzo duże znaczenie. Drzwi wahadłowe montuje się na specjalnych zawiasach, dzięki czemu można je otwierać bez użycia klamki poprzez zwykłe pchnięcie. Po otwarciu samoczynnie powracają do swojej pierwotnej pozycji, co przydaje się w szczególności, kiedy trzymamy naczynia czy zakupy i nie mamy możliwości domknięcia drzwi. Dzięki tej funkcji również kuchenne zapachy nie będą rozprzestrzeniać się po całym domu. Drzwi wahadłowe możemy także dopasować do stylu salonu czy kuchni. Drzwi wahadłowe szklane zwiększą dodatkowo ilość światła wpadającego do kuchni. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest wymóg posiadania dość dużej przestrzeni po obu stronach drzwi, by prawidłowo je zamontować.

Co zamiast drzwi do kuchni?

Jeśli jednak poszukujesz innego rozwiązania, warto pomyśleć o ściance, które tylko częściowo oddziela kuchnię od salonu.

  • może to być ścianka niepełna, umieszczona w dowolnym miejscu (nie musi ona łączyć się z żadną ze ścian bocznych) i zakrywająca tylko niektóre fragmenty kuchni. Takie rozwiązanie nie sprawia wrażenia szczelnego zamknięcia i umożliwia swobodne wejście do kuchni z salonu z kilku stron;
  • Drugim pomysłem na niepełną ściankę jest jej częściowe wyburzenie przy pozostawieniu sporego otworu, co pozwala zyskać nieco dodatkowej przestrzeni. Ze względów konstrukcyjnych nie zawsze możliwe jest całkowite wyburzenie ściany dzielącej pomieszczenia. Prześwit w ścianie można dodatkowo wyposażyć w blat, na którym możliwe będzie zaserwowanie posiłków i przekąsek.

Zanim zdecydujesz się na drzwi, bądź ich brak, warto rozeznać się, jakie rozwiązania oferują ich producenci. Na stronie Dobre Dla Domu znajdziesz szeroki wybór drzwi, a także paneli podłogowych, które mogą zainspirować Cię podczas remontu. Poszczególne rozwiązania dopasuj swoich potrzeb, tak aby w komfortowy sposób korzystać zarówno z salonu, jak i kuchni.