Cała uwaga skupiona na kuchni
W poprzednich sezonach królowały kuchnie białe, o lakierowanych frontach, sprawiające wrażenie wręcz laboratoryjnych i sterylnych. Światowi projektanci odchodzą jednak od bezpiecznych rozwiązań na rzecz tych bardziej ekstrawaganckich, odważnych, miksując różne style. Rok 2019 upływa pod znakiem kolorów, wzorów i faktur. Wśród nich znajdziemy wiele nowości, ale i powrotów do klasyki.
Jakie kuchnie podbijają obecnie serca miłośników architektury wnętrz?
Kolory
Niekwestionowanym hitem tego roku jest czerpanie inspiracji z natury. Trawiasta zieleń, piaskowy beż, ziemisty brąz wyglądają nowocześnie i stylowo w połączeniu ze złotymi i miedzianymi dodatkami. Biel pojawia się tylko jako dodatek w przypadku ciągle modnego stylu skandynawskiego i łączona jest z naturalnym drewnem, skórzanymi obiciami oraz dodatkami w kolorze matowej czerni. Subtelne pastele również mają miejsce w nowoczesnej kuchni, ale nie są cukierkowe – połączone w nieoczywisty sposób z ciemnymi barwami sprawiają, że wnętrze ma zadziorny klimat. Wśród tych kolorów doskonale odnajdują się wykończenia z metalu i architektonicznego betonu, kojarzące się dotychczas wyłącznie ze stylem industrialnym. Kuchnia w stylu boho z metalowymi frontami mebli? Czemu nie!
Wykończenia
Modne meble kuchenne nie błyszczą, ale zachwycają matowym wykończeniem. Mat pojawia się nie tylko na frontach mebli, ale i na sprzęcie gospodarstwa domowego i detalach. Dzięki takim rozwiązaniom wnętrze prezentuje się elegancko i z klasą, a przy tym meble są łatwe w utrzymaniu czystości – matowa powierzchnia nie uwydatnia odcisków palców i drobnych zabrudzeń tak, jak ta lakierowana na wysoki połysk.
Blaty kuchenne
Kwarc to jeden z najbardziej pożądanych materiałów do wykonania kuchennego blatu. Nie jest to żadna architektoniczna nowinka, bo konglomerat kwarcowy pojawia się w projektach od lat, ale dopiero w tym roku wysunął się na pierwszy plan. Na jego korzyść przemawia trwałość, ponadczasowość i mnogość kolorów. Obok kwarcu na popularności zyskuje również marmur, ale koniecznie w ciemnej kolorystyce oraz beton o polerowanej powierzchni. Na największych targach wnętrzarskich można było w tym roku zaobserwować również przyciągające wzrok, odważne lastryko – połączenie wody, betonu i grysu z barwnikami.
Szafki
Na topie są wnętrza nieprzeładowane i przestronne, dlatego górne szafki odchodzą do lamusa. Zamiast nich – pusta przestrzeń lub nowoczesne półki do wyeksponowania efektownej zastawy i ulubionych książek kucharskich. W przypadku małych kuchni, w których nie można pozwolić sobie na rezygnację z górnego przechowywania, ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie różnych kolorów farb. Połączenie ciemnych frontów z jasnymi drzwiczkami optycznie powiększą wnętrze i nadadzą mu lekkości. Uchwyty szafek mają prostą formę – niewielkie mosiężne gałki malowane na złoto lub uchwyty krawędziowe. Coraz częściej pojawiają się również systemy bezuchwytowe – pozwalające na otwarcie szafek poprzez naciskanie na front.
Podłogi i ściany
W tym roku inspiracje przenoszą nas do ciepłych krajów – Maroko i Portugalia to przecież ojczyzny pięknych posadzek. Geometryczne, orientalne, w ciepłych barwach, o artystycznym wykończeniu, często ręcznie formowane. Płytki opanowały nie tylko podłogi, ale i ściany. Tutaj znalazły się te o niecodziennym kształcie, które łączone ze sobą tworzą ciekawe kompozycje. Połączenie płytek o kształcie trójkąta w kilku kontrastujących barwach może z powodzeniem zastąpić ścienne ozdoby. Dla wielbicieli minimalizmu projektanci proponują polerowany beton, który stanowi tło dla efektownych mebli i feerii barw.
Oświetlenie
Wiszące lampy to must have w nowoczesnej, modnej kuchni. Zwłaszcza te o lekko industrialnym wyglądzie – metalowe, druciane, o niebanalnych kształtach, a także… betonowe. Beton w połączeniu z ciepłym światłem gwarantuje przytulność i niecodzienny wygląd, to minimalizm w nowoczesnej odsłonie. Dla tych, którzy chcieliby z lamp uczynić dekorację samą w sobie, projektanci proponują lampy klatkowe, dające wrażenie rozproszenia światła. Wielbiciele minimalizmu będą zachwyceni trendem surowych żarówek podwieszonych na linach lub łańcuszkach – takie rozwiązanie jest proste, ale i bardzo efektowne. W zupełnie innym stylu są modne lampy obudowane naturalnym drewnem – idealne do wnętrz skandynawskich.
Kuchnia w tym sezonie niekoniecznie musi być zamkniętym pomieszczeniem – połączenie jej z salonem da efekt modnego ostatnimi czasy 'hygge’, czyli stylu życia sprzyjającego integracji domowników, połączenia domowych obowiązków z odpoczynkiem i bliskością. Integracji sprzyjają kuchenne wyspy i wieloosobowe stoły, gdzie może spotkać się cała rodzina.
Trendów jest całe mnóstwo i łatwo się w nich pogubić, dlatego nie warto ślepo podążać za nowinkami. Sposobem, który zawsze się sprawdza, jest miksowanie trendów ze sobą, aby uzyskać w efekcie swój własny i niepowtarzalny styl. Największa uwaga powinna być skupiona na jakości materiałów użytych do wykończenia wnętrza, spójności poszczególnych elementów oraz na komforcie samego korzystania.
Materiał zewnętrzny