5 sierpnia 2016

Na co zwracać uwagę wybierając farbę do wnętrz

By redakcja

Wybór farb jest naprawdę duży. Jak zatem kupić tę najlepszą, aby nie wpaść w pułapkę stawianą przez sprzedawców?

Kilka słów o składzie farb

Zanim wybierzemy farbę dowiedzmy się jakiego jest rodzaju. Najpopularniejsze obecnie są dyspersyjne powłoki malarskie: winylowe oraz akrylowe i lateksowe. Wśród nich najbardziej wyróżniają się te ostatnie – lateksowe. Oprócz typowych właściwości (odporność na zmywanie czy krótki czas schnięcia), którymi charakteryzują się też inne rodzaje wyrobów, preparaty te, dzięki dużej zawartości żywicy akrylowej, chronią powierzchnię przed skutkami nadmiernego działania promieni słonecznych oraz są wytrzymałe na szorowanie.

Inna klasyfikacja farb

Farby możemy sklasyfikować również w oparciu o współczynnika odbicia światła: z połyskiem 60, ze średnim połyskiem (półpołyskiem, połyskiem satynowym, półmatowe) 60 – 10, matowe 10 – 6, głęboko matowe <5.

Na wartość połysku farby wpływa ilość zawartej w niej dyspersji wiążącej i rodzaj wypełniaczy. Preparat powinniśmy dostosować do rodzaju powierzchni i do efektu, który chcemy ostatecznie uzyskać.

Do sufitów najczęściej zaleca się użycie wyrobów głęboko matowych (wartość współczynnika odbicia światła na poziomie nawet 1,5). Taka farba z powodzeniem ukryje niedoskonałości. Jednak nie nadaje się ona do kuchni, ponieważ ściany w tym pomieszczeniu wymagają częstszego czyszczenia. W kuchni najlepiej sprawdzą się farby satynowe z lekkim połyskiem, które są bardziej odporne na przyleganie brudu.

Wydajność farby

Obok składu, połysku i koloru farby bardzo ważna jest informacja dotycząca jej wydajności. Mówi ona, ile m2 powierzchni możemy pomalować 1 litrem wyrobu. Czyli przekładając na język ekonomii – czy zakup danego produktu się opłaca. Opłaca się na pewno sprawdzać… nie patrzmy powierzchownie na wymyślną nazwę koloru farby czy też na designerskie opakowanie. Najważniejsze jest trafne dopasowanie właściwości wyrobu do naszych oczekiwań.

źródło: Bolix