1 lutego 2019

Zobacz inspiracje i zrób remont kuchni w 2019 roku

By redakcja

Gdy kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim lub robimy remont generalny starego mieszkania, zwykle mamy szansę stworzyć wnętrza w oparciu o aktualne inspiracje. Dużo czasu poświęcamy kuchni. Tworzymy więc tablice z pomysłami na Pintereście. Trafiamy wówczas na najbardziej aktualne trendy i mody. Jednak po dziesięciu latach nagle okazuje się, że kuchnia i inspiracje z 2009 roku już solidnie trącą myszką i warto pomyśleć choćby o małym liftingu. Przyjrzyjmy się więc, co w 2019 roku będzie popularne w trendach kuchennych.

Na szczęście trendy kuchenne nie ulegają zmianie tak bardzo, jak bywa w przypadku mebli wolnostojących czy dodatków do wnętrz. Zabudowę kuchenną najczęściej robimy tak, aby służyła nam wiele lat, a nasz pomysł na kuchnię przetrwał napierające trendy. Ważne zatem, aby była ponadczasowa, a jej funkcje rozplanowane z największym poszanowaniem zasad ergonomii. Natomiast materiały i sprzęty powinny przetrwać bardzo długie użytkowanie.  Skoro moda w urządzaniu wnętrz zmienia się, producenci mebli kuchennych i sprzętów również starają się nas zaskakiwać i co roku przedstawiają porcję nowości. Wśród tych nowości zauważalne jest kilka wspólnych elementów zauważonych na różnych ekspozycjach targowych.

Inspiracje monolitycznymi formami zabudowy

Kamień naturalny niezmiennie króluje w aranżacjach kuchennej zabudowy. Świetnym właściwościom nie ustępują mu jednak wszelkiego rodzaju spieki, konglomeraty i płyty wielkoformatowe. Zauważalne jest na pewno, że forma zabudowy staje się coraz bardziej czysta. Zdecydowanie więcej pojawia się powierzchni gładkich, gdzie łączenia materiałów i powierzchni niemal nie widać. Powstają więc piękne, monolityczne bryły.

Zlewy i płyty zintegrowane z blatem

Forma zlewu zbudowanego z kamienia lub zatopionego w blacie jest niezaprzeczalnie bardzo atrakcyjna. Świetny wygląd otrzymamy również, gdy płyta indukcyjna zlicowana zostanie z blatem. Takim sposobem dużo łatwiej zachować czystość w obrębie samego zlewu i płyty. Popularne stały się także blaty kuchenne bez nawisów. To dość nowatorskie rozwiązania, gdyż nawis jest absolutnie potrzebny. Ma bowiem swoją oczywistą funkcję. W momencie, kiedy coś nam się wyleje lub skapnie z powierzchni blatu, fronty szafek znajdujących się poniżej po prostu się nie zachlapią. Dużo łatwiej jest wytrzeć płyn z podłogi niż szorować cały front szafki z góry po sam dół.

Okap kuchenny w płycie do gotowania lub płyta całkowicie niewidoczna

Instalacja okapu kuchennego wymaga często pochylenia się nad problemem, w jaki sposób wkomponować okap w zabudowę górnych szafek lub półek. Okazuje się, że coraz bardziej popularne stają się okapy montowane w płycie. I po kłopocie. Producenci umożliwiają nam nawet schowanie elementów kuchennych w ogóle. Jeśli nasza kuchnia połączona jest z salonem, a my nie mamy potrzeby cały czas patrzeć na znajdujące się w niej sprzęty – to żaden problem. Kuchnię można po prostu zamknąć lub wjechać nią pod blat kuchenny. Nikt się nie dowie, że ona tam w ogóle jest.

Inspiracje kolorami i kamieniem

Źródło: digsdigs.com

Być może nigdy nie było tak dużego nacisku na materiały, jak to nastąpi w nadchodzącym roku. Głównymi bohaterami w tym roku będą marmur i beton, które uzupełnimy kamieniem lub oryginalną ceramiką. Wśród kolorów królują neutralne odcienie – szary beż, dąb, zieleń naftowa, błękit oxford, ale także szałwia i egzotyczne odcienie pomarańczy lub żółci. Jeśli mamy mniejszą kuchnię, wybierzmy jaśniejsze kolory, a pomieszczenie optycznie się powiększy.

Elementy industrialne

Jeśli jakiś styl od dawna króluje nie tylko w kuchni, to będzie to styl industrialny. Jest on bardzo charakterystyczny, praktyczny, może trochę szorstki i na pierwszy rzut oka wywołuje niechęć. Pozwala jednak wygrywać dzięki teksturom i materiałom, takim jak stal, która wygląda świetnie w połączeniu z matową szarością lub kolorem ciemnoniebieskim.

Źródło: digsdigs.com

Mosiądz i złoto w wersji makro

Natomiast zamiast stali nierdzewnej lub chromu można również wybrać różowe złoto i mosiądz, który warto wykorzystać na kranach, bateriach, umywalkach i armaturze. Obok kuchni z takimi elementami nasi goście nie przejdą obojętnie. Mosiądz i złoto zdecydowanie dodadzą kuchni luksusu. Inspiracje tymi materiałami trwają już kolejny sezon, więc istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że trend utrzyma się długo.

Źródło: digsdigs.com