meble kuchenne
21 listopada 2020

Wybór mebli kuchennych – jak zrobić to dobrze?

By redakcja serwisu

To, że kuchnia jest centralnym miejscem w domu wie chyba każdy. Stąd też wybór jej jest zawsze najtrudniejszy podczas aranżacji całego domu. Częstymi dylematami, z którymi zmierza się wiele ludzi jest to, czy kuchnia powinna być robiona na zamówienie czy zdecydować się na gotową, a także czy meble na wysoki połysk czy lepiej postawić na mat? Współcześnie we wnętrzach wykorzystywane jest praktycznie wszystko, tak samo jest w pomieszczeniach kuchennych. Mimo ciągle zmieniających się trendów trzeba samemu podjąć decyzję jaką ostatecznie kuchnię chcemy. Warto jednak przed jej podjęciem przeanalizować kwestie dotyczące nie tylko samego wyglądu, ale i funkcjonalności, wygody użytkowania oraz stylu.

Meble gotowe versus robione na zamówienie

Jest to pierwszy dylemat, z którymi zmierzają się wszyscy planujący remont bądź aranżację nowej kuchni. Odpowiedź na to pytanie brzmi: zależy. Jest to uwarunkowane wielkością pomieszczenia, wymiarami oraz budżetem. W przypadku standardowych rozmiarów kuchni można śmiało pokusić się na meble gotowe z sieciówki. Jeśli nasza kuchnia posiada wiele zakamarków, skosów warto zdecydować się na indywidualny projekt i kuchnię robioną na zamówienie, gdzie każdy kąt zostanie właściwie uwzględniony i zaplanowany. Trzeba liczyć się z tym, że kuchnia na zamówienie więcej kosztuje, gdyż jest ona robiona dla prywatnego klienta, biorąc pod uwagę jego potrzeby i preferencje. Tutaj wszystkie systemy i rozwiązania są wybierane pod kątem danego właściciela. Gotowe meble nie dają możliwości ingerowania w układ i rozplanowanie szafek czy szuflad.

meble kuchenne

Kluczowe zasady aranżacyjne

Przed podjęciem decyzji o konkretnych meblach warto wziąć pod uwagę także to jak będą wyglądały ściany i podłogi w naszej kuchni. Chodzi o to, by wszystko było ze sobą spójne. Kluczem do udanego wystroju jest harmonia pomiędzy poszczególnymi elementami. Znaczenie ma również wykończenie mebli. Jeśli decydujemy się na drewno to mamy pewność, że będzie nam służyło na lata. Jeśli natomiast wybór pada na płytę warto postawić na mdf, zwłaszcza jeśli chodzi o fronty mebli. Mimo, iż są bardziej kosztowne to ich wykończenie jest znacznie ładniejsze, a ponadto odporniejsze na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Meble na wysoki połysk lub matowe

Kolejna decyzja przed jaką stoją osoby decydujące się na konkretną kuchnię jest to czy chcemy meble na wysoki połysk czy matowe? Podczas dokonywania tej decyzji warto uwzględnić wielkość kuchni, jej nasłonecznienie, oświetlenie oraz to, jak często będziemy z niej korzystać. W mniejszych pomieszczeniach idealnie prezentować się będą meble na wysoki połysk, gdyż będą sprawiać, że wnętrze jest znacznie większe niż w rzeczywistości. To także opcja dla kuchni mało doświetlonych, gdyż meble na wysoki połysk świetnie odbijają światło. Z kolei matowe meble będą idealne w większych przestrzeniach, ponieważ tego typu meble pochłaniają światło. Takie miejsce musi być również dobrze nasłonecznione oraz być wyposażone w dużą ilość światła.

Materiał został opracowany we współpracy z IZIKUCHNIE – meble kuchenne Gdańsk