Jak dbać o klamki do drzwi?
Prawdopodobnie używasz ich codziennie, nie myśląc o ich czyszczeniu, nawet jeśli robisz gruntowne wiosenne porządki. Przy każdym zastosowaniu gromadzą brud, kurz i niewidoczne bakterie. Zgadza się, mówimy o klamkach do drzwi. Sprawdź, jak o nie zadbać!
Antyczny mosiądz
Aby zadbać o mosiężną klamkę, wystarczy przetrzeć wewnętrzne okucia miękką, nieścierną ściereczką. Warto pamiętać, że z biegiem czasu postarzane wykończenia nabiorą wyjątkowego charakteru. Z drugiej strony powinieneś się liczyć ze zmianami w kolorze. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu wymieniać klamki.
Zanim przystąpisz do czyszczenia mosiężnych klamek lub gałek, musisz określić, czy masz do czynienia z litym mosiądzem, żelazem, stalą lub cynkiem pokryty mosiądzem. Pamiętaj, by czyścić je tylko ciepłą wodą z mydłem. Nieostrożne polerowanie lub użycie materiałów ściernych może usunąć mosiężne wykończenie i uszkodzić sprzęt.
Zastanawiasz się, jak rozpoznać materiał? Wystarczy, że umieścisz magnes na wybranym elemencie. Magnesy nie przyklejają się do litego mosiądzu. Jeżeli się odkleją, najprawdopodobniej klamka wykonana jest z innego materiału, pokrytego tylko warstwą mosiądzu.
Chromowana klamka
Chrom to niezwykle wytrzymały materiał, który został tak zaprojektowany, aby przetrwać próbę czasu. Pamiętaj, by raz na jakiś czas wypolerować klamkę. Dzięki temu nie będzie na niej widać odcisków palców. Możesz ją też delikatnie otrzeć z kurzu. Przyda Ci się tutaj miękka, delikatna szmatka. Nie używaj wosku do polerowania.
Niklowane okucia
W przypadku niklu satynowego wymagania dotyczące pielęgnacji zależą od tego, czy okucia znajdują się na wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Jeśli są w pomieszczeniu, po prostu przetrzyj powierzchnię nieścierną ściereczką i delikatnie poleruj, aż uzyskasz połysk. W przypadku elementów zewnętrznych należy oszczędnie nakładać wysokiej jakości pastę. Pamiętaj, by dokładnie ją wypolerować, zanim wyschnie.
Jak czyścić klamki ze stali nierdzewnej?
Jeśli chcesz łatwy i bezpieczny sposób wyczyścić okucia ze stali nierdzewnej, użyj mydła i wilgotnej miękkiej szmatki. Następnie spłucz je dokładnie czystą wodą. Jeśli masz problem z mazią lub upartymi pozostałościami, stwórz mieszankę z oliwy z oliwek i octu w proporcji 1:1. Możesz również nasączyć ściereczkę odrobiną pasty do mebli na bazie oleju cytrynowego, sody oczyszczonej lub WD-40 i wcierać ją w klamki i zawiasy drzwi, aż będą nieskazitelne.
Nigdy nie używaj wybielaczy chlorowych ani produktów zawierających chlorki. Zrezygnuj z wełny stalowej i innych materiałów ściernych. Nie stosuj środków do czyszczenia piekarników. Unikaj też twardej wody. Pamiętaj, że nie wolno czyścić klamek ze stali nierdzewnej, gdy są ciepłe.
Regularnie czyść zamki
Jeśli chcesz, by zamki działały bez zarzutu, musisz regularnie je czyścić. Wspomniane elementy są podatne na kurz i brud, w związku z tym powinieneś o nie zadbać. W przeciwnym razie mogą się zatrzeć lub skleić. Pamiętaj, by czyścić zamki przynajmniej raz na kilka miesięcy. Możesz wykorzystać specjalny smar w sprayu lub użyć delikatnej myjki. Nawet najbezpieczniejsze zamki wymagają regularnej konserwacji. Dzięki temu masz pewność, że znajdują się w doskonałym stanie.