Panele szklane - modny i praktyczny element wystroju kuchni
28 listopada 2017

Panele szklane – modny i praktyczny element wystroju kuchni

By redakcja

Podczas projektowania nowej kuchni wybiera się nie tylko meble i sprzęt AGD, ale również sposób wykończenia ścian i podłóg. Przez lata w kuchniach najczęściej wykorzystywano płytki ceramiczne, jednak obecnie odchodzi się od tego rozwiązania. Znacznie popularniejsze są szklane panele.

Szklany panel zamiast płytek ceramicznych

Szklany panel do kuchni montuje się bezpośrednio do ściany. Zwykle zakłada się go nad kuchennym blatem, pomiędzy szafkami dolnymi i wiszącymi. Szkło świetnie sprawdza się jako ochrona ściany przed wodą, tłuszczem i żywnością. Tworzy jednolitą płaszczyznę, wolną od łączeń i szczelin, dzięki czemu ułatwia sprzątanie i zachowanie czystości w kuchni. Wystarczy przetrzeć panel mokrą ściereczką z dodatkiem detergentu, a usunie się z niego nawet tłusty brud.

Panele szklane do kuchni można przykręcać do ściany pomalowanej farbą lub pokrytej tapetą. Ich montaż jest o wiele szybszy niż kładzenie płytek ceramicznych, dzięki czemu panele są chętnie wybierane przez osoby, które chcą wykonać remont możliwie jak najszybciej. W razie potrzeby panel można szybko zdjąć ze ściany, co jest niemożliwe, jeżeli położy się na ścianę płytki ceramiczne.

Co ważne, szkło wykorzystywane do produkcji paneli jest odporne na stłuczenie, dzięki czemu jego trwałość jest wysoka. Na żywotność panelu nie mają wpływu detergenty, a twardość szkła chroni przed powstawaniem zarysowań na jego powierzchni.

Wysoka estetyka

Niewątpliwym atutem szklanych paneli do kuchni jest ich wysoka estetyka. Często to właśnie ona decyduje o ich wyborze, choć panele mają szereg innych właściwości. Panele są dostępne w wersji przeźroczystej, przez którą widać ścianę, mlecznej, a także z różnego rodzaju grafikami. Mogą zdobić je kwiaty, motywy roślinne, motywujące hasła lub geometryczne kształty bądź linie. Na szkle można umieścić niemalże każdy obraz, dzięki czemu panele szklane sprawdzają się w kuchniach urządzonych w różnych stylach.

Panele ze szkła dają dowolność w kwestii wyboru podłóg. Można je łączyć z płytkami ceramicznymi, panelami odpornymi na wodę, linoleum lub parkietem. Ich estetyka sprawia, że dobrze prezentują się w połączeniu z niemalże każdym materiałem.

Nie tylko do kuchni?

Warto zaznaczyć, że panele szklane można wykorzystywać nie tylko w kuchniach, ale również w łazienkach. Nie przepuszczają wody, dzięki czemu chronią przed zawilgoceniem ścian i zalaniem sąsiadów, a także stanowią ciekawy element aranżacji wnętrza. Bez przeszkód można montować je pośród płytek ceramicznych zamiast dekoru.