Jak wybrać lampy do kuchni?
22 listopada 2017

Jak wybrać lampy do kuchni?

By redakcja

Światło zachęca do działania, choć i potrafi uspokajać, budując wieczorny nastrój. Można je rozjaśnić, gdy pracujemy i ściemnić, gdy się relaksujemy. Zawsze na nas wpływa, nie jesteśmy obojętni na jego działanie. W każdym pomieszczeniu powinniśmy je dobrać zgodnie z przeznaczeniem. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę wybierając lampy do kuchni.

Nie ma kuchni bez światła

Kuchnia jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o oświetlenie. Obok łazienki czy pokoju stołowego, to miejsce, w którym musimy się poważnie zastanowić, jak rozwiązać sprawę oświetlenia. Spędzamy tam dużą część dnia, więc wybór powinien być poprzedzony długim namysłem, szczególnie że rozwiązanie tradycyjne, czyli górne światło, to jednak za mało. Dobrze oświetlona kuchnia to więc taka, w której jest miejsce na światło ogólne, jak i miejscowe.

Górne – najważniejsze?

Światło ogólne, czyli lampa zamontowana na suficie znajduje się w każdej kuchni. Jej cechą charakterystyczną jest to, że świeci światłem rozproszonym, więc równomiernie potrafi oświetlić każde miejsce w pomieszczeniu. Kojarzy się z tradycyjną lampą z kloszem, ale nie jest to norma, bo równie często spotkać można plafon czy żyrandol. Niekiedy to inne rozwiązania jak halogeny, na przykład zamocowanie na linkach. Dobierając ją, pamiętajmy, że jest to jeden z najważniejszych elementów wystroju, powinna więc pasować do ogólnego zamysłu. Nie da się jej ukryć, od razu rzuca się w oczy, musi więc być pełnoprawną, dobrze wpasowaną częścią aranżacji.

Dobre miejsca na dodatkowe światło

Każda kuchnia zyskuje, jeśli dodatkowo będzie tam oświetlenie miejscowe. Powinno skupiać się konkretnie na danym miejscu, gdzie takie doświetlenie jest bardzo funkcjonalne, a ponadto prezentuje się estetycznie. Oświetlamy tak stół kuchenny, blat roboczy czy kuchenkę, czyli wszędzie tam, gdzie albo jemy, albo przyrządzamy posiłki. Niektórzy oświetlają też zlewozmywak. Nad blatem wspaniale prezentują się lampki halogenowe, które są zawieszone pod szafkami wiszącymi.

Światło jako dodatek

Lampy do kuchni to nie tylko górne i miejscowe światło, bez których ciężko sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w tym pomieszczeniu. To też dodatkowe światło spełniające jedynie funkcje czysto estetyczne. Wybierane jako ozdoba pomieszczenia są szczególnie miniżarówki w ozdobnych kloszach, coraz popularniejsze taśmy ledowe czy oświetlenie przenośne z wtyczką (plug-in).

Mimo tak dużego wyboru nie warto przesadzać z ilością lamp w kuchni. Liczy się kompozycja i pomysł, jak najlepiej dopasować oświetlenie, by dawało optymalne – funkcjonalne i estetyczne – rezultaty. Z pomocą mogą przyjść specjalistyczne sklepy, w których znajdziemy różne, bardziej nowoczesne i tradycyjne formy, pasujące każdej kuchni. Jednym z takich miejsc jest Lunares.pl – Nowoczesne Oświetlenie.