Kuchnia w stylu rustykalnym
Kuchnia jest sercem całego domu – chętnie spędzamy w niej czas na wspólnym gotowaniu, często też przyjmujemy w niej gości. Ciepłe, przyjemne wnętrze, kojarzy się nam z dzieciństwem, z zapachem pieczonego ciasta i z wakacjami na wsi – taki powrót do przeszłości zapewni nam kuchnia w stylu rustykalnym. Czego nie możemy pominąć w czasie aranżacji tej przestrzeni?
Styl rustykalny czerpie inspiracje z wiejskiego stylu życia i z lokalnego kolorytu. Przed oczami jawią się nam wspomnienia lata, słońca, zniewalających kwiatowych zapachów i relaksu na łonie natury. Klimat letniego wypoczynku można przenieść do kuchni, aranżując ją w stylu rustykalnym. Dzięki temu wakacyjny nastrój będzie towarzyszył nam przez cały rok.
Idealna kuchnia rustykalna – obowiązkowe elementy
W kuchni w styl rustykalny króluje drewno w jasnych, ciepłych kolorach. Nadaje wnętrzu przytulny, swojski charakter. Przede wszystkim należy postawić na drewniane, stylowe meble wykończone mosiężnymi uchwytami, prosty stół i wygodne krzesła (dla zwiększenia wygody można położyć na nich poduszki). Fronty mogą mieć zarówno gładkie powierzchnie, jak i rzeźbione wzory ludowe (np. motywy roślinne). W przeszklonych frontach dobrze wyglądają klasyczne firanki lub kwiecisty materiał. Blaty robocze również powinny być wykonane z drewna, z widocznymi naturalnymi usłojeniami i sękami. Żeby uniknąć monotonii można wybrać je w innym odcieniu niż meble. Dodatkowo można pokusić się o postarzenie mebli, jest to dość proste, wystarczy zastosować specjalny matowy lakier. Z kolei bardziej nowoczesne wnętrze zapewni pobielane drewno. Oprócz tego, w kuchniach w stylu rustykalnym, często na ścianach pojawiają się drewniane panele. Jeśli jednak wydaje nam się, że taka ilość drewna w jednym pomieszczeniu to przesada, możemy zdecydować się na ściany stylizowane na stare. W tej roli dobrze wyglądają powierzchnie wykończone przecieranym wapnem, kamieniem lub postarzaną cegłą. Modne jest też wykorzystanie materiałów z odzysku, w ten sposób zachowujemy łączność wnętrza z historią. Niezależnie od tego na jakie rozwiązania się zdecydujemy, z całością dobrze komponuje się kamienna posadzka.
Co ze sprzętami?
Jest kilka możliwości wyposażenia kuchni w stylu rustykalnym. Najprościej jest kupić sprzęty do zabudowy, wtedy będą wyglądały, jak pozostałe fronty meblowe. Droższym, ale też ciekawszym i bardziej estetycznym rozwiązaniem są sprzęty w stylu rustykalnym. Wyglądają, jak te, z których korzystały nasze babcie, ale mają możliwości nowoczesnych rozwiązań. Pozostaje jeszcze kwestia zlewozmywaka i baterii kuchennej. W kuchni w stylu rustykalnym idealnie wygląda kamienny zlewozmywak. W przypadku doboru armatury kuchennej najlepiej jest postawić na produkty renomowanego producenta, który dba zarówno o najwyższą jakość swoich produktów, jak i o wysmakowany wygląd. Prym w tej dziedzinie wiedzie firma Kludi. Mogą pochwalić się ciekawą armaturą w stylu rustykalnym – serią Kludi Adlon. W kuchni świetnie sprawdzi się bateria kuchenna o chromowanej lub pozłacanej powierzchni. Posiada ona estetyczne uchwyty krzyżowe, obrotową wylewkę, rurki miedziane, oprócz tego ma obrotową wylewkę i pasuje do bezciśnieniowych urządzeń grzewczych.
Dodatki – dopełnienie całości
Może się wydawać, że w kuchni najważniejsza jest ergonomia, dobrej jakości sprzęty i meble odporne na uszkodzenia. Ale nie można zapomnieć też o dodatkach, ponieważ to właśnie one dopełniają atmosferę wnętrza, dlatego lepiej ich nie pomijać w czasie urządzania kuchni. Nie trzeba obawiać się, że przesadzimy z ich ilością, w kuchni w stylu rustykalnym delikatny przepych jest wskazany. Kluczem jest dobranie dobrze przemyślanych akcentów, które będą pasowały do całości. Doskonale sprawdzą się wiklinowe dodatki, drewniane kufry i skrzynie, a także świece. Na parapecie – zioła w glinianych doniczkach, a w oknach obowiązkowo krótkie firanki.