Złoto w kuchni – w nowoczesnych wnętrzach
Złoto kojarzy się z elegancją, ale w nadmiarze z przepychem. Umiejętnie wykorzystane dodaje aranżacjom szyku i charakteru, dlatego coraz częściej znajduje zastosowanie nawet w bardzo nowoczesnych aranżacjach. Spotykamy je głównie w salonie i w pokoju kąpielowym, ale możemy zaprosić również do kuchni. W jaki sposób?
Złoto – jak wykorzystać je w kuchni?
Złoto pasuje niemal do wszystkiego, zupełnie jak biel, czerń i srebro, ale nigdy nie powinno być kolorem dominującym we wnętrzu. Znacznie lepiej sprawdza się natomiast jako biżuteryjny akcent, kropka nad „i” w aranżacji, której chcemy dodać pożądanej nuty luksusu. W jakiej postaci może pojawić się złoto w kuchni? Przede wszystkim jako armatura, czyli złoty kran, ale również jako złote dodatki, jak kosz na owoce, akcesoria kuchenne czy choćby uchwyt na ręcznik papierowy. Nieco większe połacie złotego koloru wprowadzą do wnętrza złote okapy, abażury lamp czy nóżki wysokich krzeseł. Delikatny złoty akcent może pojawić się na kafelkach, a także na samych meblach – w formie uchwytu. Warto pamiętać jednak, że wszystkie te elementy trzeba spoić w jedną całość, dlatego same złote dekoracje nie wystarczą, aby aranżacja wyglądała na spójną i przemyślaną.
Do jakiego stylu pasuje złoto?
Zanim nasza kuchnia zostanie ubrana w złoto, zastanówmy się, czy taki kolor w ogóle sprawdzi się w danym wnętrzu, czyli czy pasuje do panującego w nim stylu aranżacyjnego. Złoto najczęściej dopełnia wystrój glamour, który kocha połysk i metaliczne dodatki. Złote akcenty wprowadzane są jednak również do bardziej minimalistycznych, a nawet surowych aranżacji, które są dla nich najkorzystniejszym tłem – mowa o stylu skandynawskim, industrialnym i loftowym. Nowoczesne wnętrze dobrze przyjmuje takie wyraziste dodatki, między innymi w formie tapety https://4wall.pl/24_tapety-do-kuchni, ale też mniejszych dekoracji. Z jakimi kolorami dobrze zaprezentują się złociste elementy?
Z czym łączyć kolor złoty?
Umiejętne użycie złota w aranżacji to prawdziwa sztuka. Jeśli nie dopasujemy takich akcentów do stylu wnętrza, nie połączymy ich z odpowiednimi kolorami i nie zespolimy wystroju w jedną całość, efekt najprawdopodobniej okaże się kiczowaty. Jeśli więc wybraliśmy już złote dodatki, elementy wyposażenia wnętrza ze złotymi akcentami czy złoty kran, dopasujmy większe płaszczyzny do tego biżuteryjnego akcentu. Złoto dobrze prezentuje się w połączeniu z bielą, czernią, granatem, szmaragdową zielenią oraz szarością. Nieco gorzej wygląda z odcieniami żółtego czy pomarańczowego oraz z niektórymi barwami pastelowymi, na przykład z jasną zielenią. Jeśli chcemy zaplanować w kuchni złoto na ścianie, możemy zdecydować się na imitację białego marmuru ze złotymi żyłkami w miejscu narażonym na zachlapania lub na tapetę ze złotym deseniem w strefie suchej. Jaki wzór dobrze się sprawdzi? Do przestronnej kuchni idealne będą ciemne tapety w złote liście, natomiast do małej kuchni jasne tapety w złote ornamenty. Dzięki temu, że złoty kolor pojawi się w wielu miejscach, ale w niewielkiej ilości, cała aranżacja będzie prezentowała się harmonijnie i efektownie zarazem.