Urządź kuchnię w stylu skandynawskim!
15 czerwca 2017

Urządź kuchnię w stylu skandynawskim!

By redakcja

Skandynawski styl wtargnął do naszych mieszkań nie tylko dzięki popularnej na całym świecie sieci sklepów meblowych, ale głównie za sprawą swojej prostoty, funkcjonalności i wdzięcznej estetyki. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej osób decyduje się na szwedzki minimalizm, a stylowe projekty domów zakładają urządzenie przestrzeni właśnie w ten sposób. Jeżeli nieustannie marzysz o skandynawskiej kuchni, wiedz, że Twoje pragnienie jest w zasięgu ręki. Oto wskazówki, w jaki sposób ją urządzić.

Postaw na jakość

Skandynawski styl ceni sobie meble i dekoracje wykonane z wysokiej jakości materiałów. Nie ma tutaj miejsca na tańsze zamienniki, niedopracowane detale czy prowizoryczne rozwiązania. Należy pamiętać, że w minimalistycznym stylu, jakim bez wątpienia jest ten skandynawski, liczy się jakość, nie zaś ilość. Dlatego też wybierając dodatki do swojej kuchni zdecyduj się na pojedynczy, droższy element robiący duże wrażenie swoją obecnością. Niemile widziane będą półki zastawione szeregiem przypadkowej zbieraniny i nieprzydatnymi do niczego gadżetami. Każdy posiadany element powinien wyróżniać się nowoczesnym, zaskakującym designem i niebanalnymi kolorami. Tylko w ten sposób do Twojej kuchni zawita świeżość rodem z północy.

Wybierz biel

Kolor biały to podstawa skandynawskiego stylu. Na jego tle można śmiało dobierać dodatki w niemal każdym kolorze. Nie mamy tu jednak na myśli martwej, jednolitej bieli rodem z sterylnych pomieszczeń aptecznych. Skandynawski styl chętnie otwiera swoje progi dla niedbale pomalowanego na biało drewna, pobielanej cegiełki czy mebli w kolorze złamanej bieli. Kolor ten doskonale łączy się z wszelkimi odcieniami drewna, które również uwielbiane jest przez mieszkańców Skandynawii.

Para nie do pary

Skandynawskie wnętrza charakteryzują się luzem i otwartością na przedmioty pochodzące z różnych źródeł. Jeśli zatem dysponujesz kompletem krzeseł, z którego każde ma inny kolor i kształt – to świetnie! Podobna zasada panuje wśród stojących na półce kubków, talerzy i wiszących na ścianie obrazów. Ważne jest to, aby każdy element osobno trafiał w Twój gust i samodzielnie był bohaterem kuchni oraz małym dziełem sztuki samym w sobie. Żółty, duży kubek w parze z małą, seledynową filiżanką? Prosty, biały taboret tuż obok krzesła z kwiatowym obiciem? W skandynawskim stylu właśnie takie zestawienia tworzą pożądany klimat!

Minimalizm i porządek

Kuchnia w stylu skandynawskim powinna zostać stworzona z absolutnie tylu elementów, ile to konieczne. Nie ma w niej miejsca na zbędne meble, dekoracje czy lampy. Zastanów się zatem, które przedmioty są rzeczywiście używane przez domowników i pozbądź się całej reszty. W taki sposób uzyskasz pożądaną przestrzeń i jasność. Pamiętaj również o chowaniu przedmiotów na swoje miejsce. Bałagan może skutecznie popsuć wrażenie i lekkość skandynawskiego stylu. Sekret szwedzkiego stylu leży w tym, że pomimo pozornej nonszalancji każdy przedmiot zna swoje miejsce w pomieszczeniu. Powodzenia!