meble-kuchenne-drewniane
27 grudnia 2016

Skuteczne rozwiązanie – kuchnie na wymiar

By redakcja

Kuchnia to bardzo często pomieszczenie pokazowe, którym chcemy się pochwalić zapraszając gości. Zwłaszcza, jeżeli wybudowaliśmy nowy dom lub też kupiliśmy nowe mieszkanie. Mówiąc o kuchni jako o pomieszczeniu, którego wyposażenie dopiero planujemy, musimy wskazać na to, że powinna być ona w głównej mierze funkcjonalna. W kuchni wykonywanych jest codziennie najwięcej prac związanych z normalnym funkcjonowaniem domu. Owszem, jak najbardziej ważnym elementem jest w tym miejscu estetyka wykończenia, aczkolwiek to owa funkcjonalność jest najważniejsza. Kuchnia ładna, ale pozbawiona ergonomii, źle zaprojektowana, na dłuższą metę będzie potrafiła obrzydzić prześliczne mieszkanie.

Kuchnie na wymiar – argumenty za wyborem

Współczesne trendy wskazują na to, że najlepszym rozwiązaniem są kuchnie na wymiar. Bez wątpienia pojęcie to jest bardzo ogólne. Kuchnia na wymiar to pomieszczenie o meblach i wyposażeniu dopasowanym do naszego gustu i warunków mieszkaniowych. Zawiera się w tym stwierdzeniu wiele koncepcji, wiele stylów, wiele różnych rozwiązań. Na pewno podstawową kwestią na samym wstępie jest odpowiedni projekt kuchni. Należy określić podstawowe rzeczy, które będą miały wpływ na to, w jaki sposób będzie się można w kuchni poruszać i jak funkcjonować. Główne kwestie to odpływy wody oraz rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Na etapie projektu warto też już myśleć o bardziej szczegółowych rzeczach, takich jak parapety wewnętrzne, okap czy też umiejscowienie kuchennego stołu. Łatwiej jest jeżeli mamy w głowie jakieś idealny projekt, a później z pomocą projektanta dopasowujemy ideał do warunków rzeczywistości. O wiele słabszym rozwiązaniem jest pójście na tak zwany „żywioł” i wyposażanie wnętrza bez planu, pod wpływem impulsów zakupowych. Taka sytuacja przy zamawianiu drewnianej kuchni na wymiar jest bardzo problematyczna przy realizacji.

kuchnia-na-zamowienie-kuchnie-z-drewna-do-zabudowyPlanowanie to najważniejszy etap przy zamawianiu kuchni z drewna

Dobry plan to podstawa w wielu sytuacjach życiowych. Nie inaczej jest przy aranżacji wnętrza. Wszakże na etapie planowania należy podjąć bardzo ważne decyzje, które na pewno będą miały ogromny wpływ na funkcjonowanie naszej kuchni. Podstawowym powodem, dla którego kuchnie na wymiar cieszą się sporym powodzeniem, i dla którego są one najlepszym rozwiązaniem, jest to, iż dzięki temu oszczędzamy bardzo wiele powierzchni. Możemy ją optymalnie rozplanować i wykorzystać. Jest to ważne zwłaszcza w sytuacjach, kiedy trafiają się nam nietypowe rozwiązania architektoniczne w pomieszczeniu. Załamania ścian, wnęki czy innego typu przeszkody, możemy nie tylko zneutralizować, lecz również wykorzystać do swoich celów. Jest to bardzo duża zaleta projektów przygotowywanych pod konkretny plan powierzchni do zagospodarowania.

Ergonomia i estetyka kuchni na wymiar

Kuchnie na wymiar to nie tylko pewien trend w sztuce aranżacji wnętrz, ale ponadto również rozwiązanie, które jest użyteczne, które pozwala cieszyć się tym pomieszczeniem i usprawnia wszelkie prace wykonywane w kuchni. Projekty mogą, a nawet powinny, uwzględniać wymogi i preferencje stawiane przez przyszłych użytkowników. Jeżeli ktoś jest fanem gotowania powinien wiedzieć, że od wygody korzystania z kuchni będzie zależało, czy spędzi każdego dnia w tym pomieszczeniu czas przyjemnie, czy też nie. Może również sugerować rozwiązania dopasowane do jego indywidualnych potrzeb. Mówimy tutaj nie tylko o rozmieszczeniu mebli i sprzętów, lecz również chociażby wysokość mebli i blatów.

Kuchnia drewniana – dobre rozwiązanie

Kuchnie na wymiar mogą być wykonywane z bardzo różnorodnych materiałów. Najczęściej wskazujemy na drewno oraz płyty MDF. W nowoczesnych aranżacjach stosunkowo często pojawia się również metal. W przypadku wykorzystaniu kilku materiałów możemy zadecydować o mniejszym lub większym kładzeniu akcentów na poszczególne elementy. Jak najbardziej znajdzie się również także miejsce na takie materiały, jak szkło, kamień oraz metal, a chodzi nam w głównej mierze o blat kuchenny. Mówiąc o kuchniach wykonywanych na wymiar, o zabudowie kuchni, na pewno też nie można nie wspomnieć o tym, iż takie rozwiązanie musi uwzględniać nie tylko same szafki, ale jak najbardziej musimy również pamiętać o zlewozmywaku, o lodówce czy też o zmywarce. W niektórych sytuacjach można również myśleć o pralce, gdyż i to urządzenie znaleźć możemy w wielu kuchniach.

Kuchnie na wymiar z drewna to zasadniczo dosyć duże obciążenie dla domowego budżetu. Na szczęście jest to wydatek bardzo przydatny i jednorazowy. Jest to wydatek, który powinniśmy zaplanować. Wiadomo, że podczas remontu często zdarzają się sytuacje trudne do przewidzenia. Dlatego budżet z przeznaczeniem na remont czy wyposażenie wnętrza powinien cechować się pewną dozą elastyczności. Nieprzewidziane wydatki również możemy starać się przewidzieć, czy też ująć w budżecie na kuchnię. Projekt na zamówienie pomoże nam lepiej funkcjonować w naszej kuchni, pozwoli bardziej się nią cieszyć, gdyż stanie się ona bardziej funkcjonalna. O tę funkcjonalność zasadniczo nam chodzi, gdyż przecież przygotowywanie posiłków to dosyć skomplikowana operacja logistyczna.