Mała kuchnia - duży problem
10 października 2017

Mała kuchnia – duży problem

By redakcja

Aranżacja kuchni wymaga przemyślenia i właściwego zaprojektowania. To szczególnie ważne pomieszczenie dla domowników. Musi być praktyczne i funkcjonalne, ale jednocześnie zachowane we właściwym stylu, by było spójne ze wszystkimi pomieszczeniami. Mają do dyspozycji duży metraż, nie ma większego problemu z aranżacją. Co zrobić, gdy mamy małą kuchnię? Jak zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty i zaprojektować blat roboczy?

W małej kuchni możemy zapomnieć o obszernej wyspie i dużym stole, jednakże nie są to powody, by decydować się na projekt, który nam się nie podoba. Nieco mniejszy metraż wymaga właściwego podejścia, tak by wszystko było na swoim miejscu, a jednocześnie nie zaburzało funkcjonalności. Styl, w jakim urządzimy swoją przestrzeń, jest indywidualnym wyborem, jednakże kolor i faktury mebli nie pozostają obojętne. Dzięki właściwie organizacji nawet mała przestrzeń będzie funkcjonalnym pomieszczeniem kuchennym.

Planowanie aranżacji w małej kuchni

Kluczem do sukcesu małych pomieszczeń jest dobrze zaplanowana przestrzeń. Trzeba szanować każdy centymetr. Ogromną możliwością dla funkcjonalnej kuchni jest właściwa aranżacja stref. Urządzenia AGD zajmują sporo miejsca, ale w dzisiejszych czasach istnieją rozwiązania, które znacznie oszczędzają miejsce. Małe kuchnie najczęściej są aranżowane w jednej linii lub w kształcie litery L. Kuchnia by była funkcjonalna, musi mieć 3 podstawowe strefy: gotowanie, zmywanie i przechowywanie, taki podział znacznie ułatwi domownikom korzystanie z kuchni.

Co pływa na wygląd małej kuchni?

Nie tylko kolor ścian ma wpływ na optycznie powiększoną kuchnie. Jasne meble również przyczynią się do gry świateł, która nieco powiększy naszą przestrzeń. Na podłodze sprawdzą się większe płyty o neutralnym odcieniu. Ciemnoorzechowe lub kolorowa może być, zbyt przytłaczając. Korzystnym wyborem będą delikatne barwy z subtelnym połyskiem. Kontrastowe barwy o mocniejszych tonacjach lepiej zastosować w dodatkach, które bez problemu można zmieniać co jakiś czas. Oświetlenie sufitowe, regałowe i pod szafką również ma wpływ na optyczne powiększenie przestrzeni.

Jaki stół do kuchni?

Kuchnia bez stołu to nie kuchnia. Nowoczesne rozwiązania i meble do kuchni na wymiar dają wiele możliwości. Nawet mały metraż zasługuje na stół. Ruchomy to najlepsze rozwiązanie, ponieważ w ważnych chwilach będzie niezbędny, a jednocześnie nie zabierze nam cennych centymetrów. Wybierając projekt kuchni, należy przemyśleć każdy aspekt, w końcu kuchnia to serce domu!


Artykuł powstał przy pomocy projektantów kuchni z firmy Mitmi Designhttp://www.mitmidesign.pl/, kreujących meble oraz kuchnie na wymiar w Warszawie.