4 kwietnia 2019

Kuchnia w klimacie shabby chic

By redakcja

W stylu shabby chic urządzić można nie tylko pokój dzienny czy sypialnię. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się kuchnie zaaranżowane w tym klimacie. Takie wnętrza przypadną do gustu wszystkim miłośnikom pastelowych barw, naturalnych materiałów oraz antycznych mebli.

W stylu shabby chic urządzić można nie tylko pokój dzienny czy sypialnię. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się kuchnie zaaranżowane w tym klimacie. Takie wnętrza przypadną do gustu wszystkim miłośnikom pastelowych barw, naturalnych materiałów oraz antycznych mebli. O czym warto pamiętać urządzając kuchnię w stylu shabby chic? Jakie w tego typu kuchni powinny być meble kuchenne ? Podpowiadamy!

W tego typu wnętrzach dominują jasne, stonowane kolory takie, jak biel, szarość oraz odcienie pasteli: błękit, brzoskwinia czy pudrowy róż. Mogą zostać one wzbogacone przydymioną zielenią lub fioletem. Najczęściej mamy tu do czynienia z dwoma dominującymi kolorami, które wyznaczają styl całego wnętrza. Jasne podłogi oraz ściany stanowią niemalże niewidoczne tło dla mebli oraz dodatków. W kuchni shabby chic nie może również zabraknąć naturalnych tkanin ozdobionych romantycznymi motywami takimi, jak serduszka czy aniołki. Pojawiać mogą się one zarówno na obrusach, jak i poduszkach czy zasłonach.

Kluczowym elementem każdej kuchni w klimacie shabby chic są meble o charakterystycznej, przecieranej powierzchni. Do tego celu wykorzystuje się białą farbę, płaskie dłuto oraz papier ścierny. Znajdujące się w takim wnętrzu meble charakteryzują się klasycznym wzornictwem. Często pokrywają je subtelne zdobienia lub posiadają one delikatne, rzeźbione fronty. Jeśli chodzi o krzesła, to posiadać mogą one ażurowe oparcia, stylizowane nóżki oraz fantazyjne szczebelki. Do takiej kuchni wstawić można także stary kredens, który pozwoli na wyeksponowanie ulubionej porcelany i bibelotów.

Bardzo ważną rolę w każdym wnętrzu shabby chic odgrywają dodatki takie, jak chociażby ozdobne zawieszki w kształcie serca zawieszone na ścianach i szafkach, koronkowe serwetki umieszczone na stole czy wyeksponowane na półkach i parapetach ozdobne talerze, metalowe puszki czy bańki na mleko. Warto również zadbać, by znalazła się tu duża ilość kwiatów – tak w formie bukietów, jak i pod postacią ziół w doniczkach.