Jakie szkło wybrać do kuchni?
Projektując kuchnię, sporo czasu spędza się na wyborze odpowiedniego układu szafek, ich wzoru, koloru, a także wyposażenia. Równie istotną kwestią jest także wybór materiału wykończeniowego, który pojawi się na ścianie pomiędzy szafkami stojącymi i blatem a szafkami wiszącymi. Jakie materiały mamy do wyboru i na jakiej podstawie wybrać odpowiedni?
Co na ścianę pomiędzy szafkami?
Materiałów, które można stosować na ścianę w pomieszczeniu, jest naprawdę mnóstwo. Wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od stylu, jaki chcemy osiągnąć w pomieszczeniu kuchennym, jak również od tego, na jakiej funkcji wybranego materiału najbardziej nam zależy.
Najczęściej wybieranym wykończeniem są płytki – występują one w setkach, a nawet tysiącach wzorów i kolorów. Można wybierać spośród różnych wielkości – od płytek w formie dużych, regularnych prostokątów czy kwadratów, przez formy asymetryczne, aż po drobne mozaiki. Płytki są piękne, ale coraz częściej mówi się o nich jako o niefunkcjonalnych – a to przez dużą ilość fug, które chcąc nie chcąc, dość szybko łapią brud.
Obecnie często wykorzystuje się też na ściany płyty wielkoformatowe, płyty meblowe wykonane z tego samego materiału co blat, czy też płyty kamienne. Warto też zdecydowanie zwrócić uwagę na szkło do kuchni – w Krakowie na przykład jest to bardzo popularne rozwiązanie.
Zalety szkła na ścianie
Szkło kuchenne kładzione na ścianę nad blatem znane jest też pod nazwą lacobel. Niegdyś bardzo chętnie wykorzystywane, potem zniknęło na kilka lat z zestawu popularnych materiałów wykończeniowych, by teraz powrócić z hukiem.
Lacobel do kuchni – w Krakowie i okolicach klienci chętnie się na niego decydują. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na łatwość w utrzymaniu go w czystości. Szklana tafla jest niesamowicie łatwa w czyszczeniu, ponadto odporna na wysokie temperatury (pojawiające się często w okolicy płyty gazowej) oraz na mechaniczne uszkodzenia. Dodatkową zaletą jest fakt, że można je zamówić w praktycznie każdym dowolnie wybranym wzorze i kolorze.
Jest to materiał mający zdecydowanie najwięcej zalet w kwestii użyteczności i funkcjonalności.