29 maja 2020

Jaki stół do małej kuchni?

By redakcja

Urządzanie małej kuchni jest nie lada wyzwaniem. W końcu zależy nam, aby była ona nie tylko ładna, ale również funkcjonalna, a z tym bywa różnie… Jednym z najważniejszych mebli kuchennych jest stół. Dlatego dziś, zastanowimy się, jaki model wybrać do niewielkiej kuchni, aby spełniał on swoją praktyczną funkcję, a przy tym pasował do wnętrza tego pomieszczenia.

Jak wybrać stół do małej kuchni?

Czy w niewielkiej kuchni może znaleźć się stół? Oczywiście, pod warunkiem, że nie zajmie on całej przestrzeni. Wybierając stół do małej kuchni, trzeba postawić na taki model, który przy swoich stosunkowo niewielkich rozmiarach będzie bardzo praktyczny. Może być to stół rozkładany, mocowany do ściany, a nawet zwykły, klasyczny stolik o niewielkich rozmiarach. Warto również zwrócić uwagę na jego styl i kolor. Mały stół kuchenny ma często subtelny design (www.meblobranie.pl), dzięki czemu jest optycznie lekki i nie zagraca tego pomieszczenia. W niewielkiej kuchni sprawdzą się również stoły o jasnych kolorach, a także modele ze szklanym lub drewnianym blatem. Niezwykle ważna jest także ich wysokość – powinniśmy wybrać taki stół, aby można było całkowicie wsunąć pod blat krzesła. W przeciwnym razie to one zajmą kolejne cenne miejsce w naszej kuchni.

Stół rozkładany do małej kuchni

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w małych kuchniach jest stół rozkładany, rozsuwany lub ten z opuszczanym blatem. Bez względu na to, na który z tych modeli się zdecydujemy, z pewnością uda nam się dzięki temu zaoszczędzić trochę przestrzeni. Takie rozkładane stoły do kuchni często wyposażone są też w dodatkowe szuflady, schowki, w których możemy trzymać sztućce lub inne kuchenne akcesoria. Decydując się na taki mebel, można spokojnie zjeść obiad w kuchni, a w razie przyjęcia rozłożyć stół i ugościć większą liczbę osób.

Stoły kuchenne zrobione z blatu

Ciekawym rozwiązaniem jest również zrobienie stołu z blatu kuchennego. Dzięki temu mądrze zagospodarujemy wolną przestrzeń. Taki blat zajmuje jeszcze mniej miejsca niż klasyczny stół, więc możemy pod nim zamontować dodatkowe szafki lub pułki, a obok postawić hokery lub inne, wysokie krzesła kuchenne. Taki stół zrobiony z blatu może być zarówno przedłużeniem zabudowy meblowej, jak i znajdować się w całkowitym odosobnieniu.

Małe stoły kuchenne okrągłe, kwadratowe czy prostokątne?

A na jaki blat się zdecydować? Czy lepiej wybrać okrągły stolik czy ten z kwadratowym blatem? W dużej mierze zależy to od naszego gustu i stylu, w jakim mamy urządzoną kuchnię. Jednak trzeba pamiętać, że stół okrągły zajmie więcej miejsca, niż ten kwadratowy lub prostokątny, ponieważ nie da się go ustawić bezpośrednio przy ścianie.

Szukając stołu do małej kuchni, można pomyśleć również o prostokątnym modelu mocowanym do ściany. W szczególności takim, który można w każdym momencie złożyć, zaoszczędzając tym samym kolejną cenną przestrzeń. Taki mebel jest niezwykle praktyczny i wygodny w obsłudze, jednak mogą z niego korzystać maksymalnie 2-3 osoby.