wystroj kuchni
5 kwietnia 2021

Jak wykończyć ściany w kuchni?

By redakcja serwisu

Pięknie urządzona i wygodna kuchnia staje się sercem domu i miejscem codziennych spotkań domowników. Szczególnie ważne są odpowiednio wykończone ściany w kuchni – to one stanowią o efekcie końcowym, jaki uzyskamy w pomieszczeniu. Do niedawna kuchnie zdominowane były niemal zupełnie przez płytki ceramiczne – obecnie pojawiają się jednak kolejne ciekawe rozwiązania. Poznajcie nasze pomysły na wykończenie wnętrza kuchni, które stworzą w niej naprawdę oryginalny klimat.

Spis treści:

  1. Farba

  2. Tapeta

  3. Szkło

  4. Drewno

Farba

wystroj kuchni

Aranżacja kuchni przy pomocy farby jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, a jednocześnie prostym w realizacji. Decydując się na pomalowanie ścian kuchni, najlepiej wybrać farbę dedykowaną stricte do tego właśnie pomieszczenia, a zatem, przykładowo, farbę lateksową, która jest odporna na wilgoć lub farbę lateksowo-akrylową. Farby takiego rodzaju łatwo się nakłada – bez trudu pokrywają powierzchnię, a pomalowane ściany w kuchni można szybko wyczyścić.

Tapeta

W przypadku tapety zdecydowanie warto poświęcić nieco więcej czasu na dobór właściwego koloru i wzoru. Tapeta w mocne wzory zazwyczaj sprawi, że mała kuchnia będzie się wydawała jeszcze mniejsza – lepiej postawić tu na proste wzornictwo i jasne kolory. Wykańczanie kuchni przy użyciu zwykłej tapety nie będzie trwałe, jednak z pomocą przychodzą tu specjalne tapety z użyciem włókna szklanego lub tapety winylowe. Te rodzaje tapet są odporne na środki chemiczne, można je zatem czyścić detergentami.

Szkło

Szkło jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym, a zarazem mogącym pomóc optycznie powiększyć wnętrze kuchni. Szklane tafle montuje się na specjalnych szynach, przykleja lub też przykręca. Projektowanie kuchni ze szklanymi wykończonymi szkłem nie jest ryzykowne – ściana taka nie pęknie łatwo, a dodatkowo będzie odporna na zabrudzenia i zarysowania. Szkło na ściany w kuchni dostępne jest w różnych wariantach – tak przezroczystych, jak i barwionych, z wzorami i zdobieniami. Niezależnie od rodzaju, za szklaną taflą zamontować można dodatkowe oświetlenie, w kuchni zapanuje w ten sposób interesujący klimat.

Drewno

wystroj kuchni

Jeżeli znudziły się nam już klasyczne płytki kuchenne, aranżacja kuchni z wykorzystaniem drewna może pozytywnie zaskoczyć. To najprostsza metoda, aby ocieplić wnętrze. Mamy tutaj różne opcje: panele ścienno-podłogowe drewniane (uwaga: niezbędne jest dodatkowe ich lakierowanie lub pokrycie olejem impregnującym), lekka i trwała sklejka lub też płyta wiórowa – fornirowana bądź laminowana. W ofercie niektórych producentów można znaleźć płyty wiórowe w tym samym stylu, co sprzedawane przez nich meble kuchenne. Pamiętajmy jednak, by uważać na gorące naczynia – unikniemy tym samym ryzyka śladów i przebarwień powierzchni.