Glazura i terakota do kuchni - jakie płytki wybrać?
8 listopada 2017

Glazura i terakota do kuchni – jakie płytki wybrać?

By redakcja

Aranżacja ścian i podłóg kuchennych musi być rozwiązaniem estetycznym i praktycznym. Glazurę czy terakotę do kuchni wybiera się oczywiście zgodnie z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi i / lub własnym gustem, ale także pod kątem funkcjonalności danego rozwiązania…

Glazura do kuchni jest doskonałym pomysłem na zagospodarowanie ścian. Te lekkie, ceramiczne płytki pokryte specjalnym szkliwem są ładne i wystarczająco trwałe. Dostępne w zasadzie w dowolnym kolorze i wzorze, idealnie chronią ściany przed zabrudzeniem i wilgocią, a do tego są łatwe w utrzymaniu i żadne chemiczne środki czyszczące nie uszkadzają ich powierzchni. Z kolei na podłodze, najlepiej sprawdza się terakota. To grubsze i dość wytrzymałe płytki kamionkowe o gładkiej lub fakturowanej powierzchni, które potrafią również zachwycać swoją bogatą kolorystyką. Zamiast terakoty do kuchni, można ewentualnie wybrać gres – najodporniejszą opcję pokrycia podłogi, którą stosuje się przede wszystkim w mocno eksploatowanych pomieszczeniach, w których nawierzchnia narażona jest na przykład na zniszczenia mechaniczne.

Od czego zacząć wybór glazury i terakoty do kuchni?

Jeśli wiadomo już, że kuchnia ma być wykończona glazurą i terakotą, czas na wybór konkretnych płytek. Aby to zrobić dobrze, należy najpierw określić styl, w jakim urządza się wnętrze i „namierzyć” jego cechy charakterystyczne. Czasami może to być jakaś konkretna barwa (na przykład błękit Tiffany’ego) albo deseń (jak szachownica) lub na przykład faktura, materiał czy forma… Wybierając kolekcję kafli do kuchni, warto się właśnie tym kierować. Producenci glazury i terakoty oferują naprawdę duży wybór wzorów, wśród których istotne miejsce zajmują między innymi płytki imitujące wygląd drewna, kamienia, piasku, marmuru, a nawet metalu oraz kafelki o nietypowych rozmiarach i / lub kształtach. Dzięki temu do każdego stylu wystroju da się znaleźć coś odpowiedniego na ściany i podłogę w kuchni.

Które parametry glazury i terakoty są ważne w przypadku kuchni?

Kupując płytki do kuchni, szczególnie te podłogowe (choć oczywiście nie tylko), należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów: klasę jakości, ścieralność powierzchni kafli (określaną w skali PEI 1 – PEI 5, gdzie piątka oznacza płytki najbardziej odporne na ścieranie) oraz nasiąkliwość (zależną od stopnia porowatości powierzchni płytek) i wytrzymałość na zginanie. Klasy jakości wskazują na jakość wykonania produktu. Klasa pierwsza to płytki bez zarzutu, klasą drugą i trzecią oznacza się te wyroby, które mogą mieć jakiś defekt powstały w procesie ich produkcji. Jeśli chodzi o klasę ścieralności płytek, na podłogę do kuchni poleca się kafle PEI 4, na ściany natomiast może być PEI 1. Zarówno kuchenne płytki ścienne, jak i podłogowe powinna cechować niska nasiąkliwość, czyli zdolność wchłaniania wody (E = 3%, maksymalnie 6% dla tego pomieszczenia). Dobrze także przy zakupie kafli zwrócić uwagę na parametr wytrzymałości, który określa odporność płytek na naprężenia i zginanie. W przypadku terakoty do kuchni powinno to być co najmniej 22 MPa, dla glazury kuchennej natomiast wystarczające jest już tylko 15 MPa.

Trendy w aranżacji kuchni – jakie płytki wybrać?

W sezonie 2017 / 2018 we wnętrzach króluje (i będzie królować) minimalizm w połączeniu z pięknem natury, co oznacza, że w aranżacjach warto stawiać na jedną barwę w kilku odcieniach lub maksymalnie dwa kolory dominujące w wystroju, skupiać się na naturalnych materiałach i pozwolić na to, aby w pomieszczeniu pierwszoplanową rolę odgrywała przestrzeń i światło. Pomagają w tym na przykład jasne (białe, szare, beżowe…), gładkie, błyszczące powierzchnie ścian, płytki podłogowe do złudzenia przypominające drewno lub kamień w jasnym kolorze, bezuchwytowe fronty mebli, oszczędnie stosowane dodatki…

Innym ważnym trendem sezonu są płytki heksagonalne. Te sześciokątne kafelki niezwykle oryginalnie wyglądają zarówno na podłodze, jak i na ścianie (na przykład tej nad blatem kuchennym). Backsplash można ozdobić także mozaiką, która nie wychodzi z mody od wielu miesięcy lub kaflami tworzącymi na ścianie ceramiczny patchwork.

Poza geometrią, w modnych obecnie aranżacjach kuchni często pojawia się glazura imitująca kamień, cegłę, a nawet tkaninę na ścianie (płytki do złudzenia przypominają na przykład koronkę albo len…).

Glazura i terakota przyjmują obecnie różne formy. Cały czas stosuje się oczywiście tradycyjne rozmiary i kształty kafli, ale na topie jest przede wszystkim większy format oszczędnych w designie płytek, produkowanych zazwyczaj w naturalnej kolorystyce, w której dominują różne odcienie szarości, beż, brązy i biel.

Jednym z ciekawszych trendów aranżacji ścian jest obecnie także stosowanie różnych formatów i kształtów, a także struktur płytek na jednej ścianie, ale w jednym kolorze oraz różnego rodzaju asymetrie (na przykład heksagony w naściennym, nieregularnym układzie, czasami nawet dwukolorowym).

Urządzanie kuchni jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej

Nawet, jeśli ktoś nie potrafi lub nie chce samodzielnie wymyślić wystroju wnętrza, może z łatwością sięgnąć po inspiracje czy wręcz gotowe pomysły (nie tylko na wybór glazury czy terakoty do kuchni, ale również na ciekawy dobór mebli i dodatków) choćby do portali wnętrzarskich. Jeśli to za mało, zawsze można zwrócić się do fachowca i po prostu zamówić indywidualny projekt aranżacji kuchni.

Układanie glazury i terakoty w kuchni → http://oferia.pl/wykonawcy/remonty-i-wykonczenia/glazura-i-terakota/


Artykuł sponsorowany