plastikowe opakowania
28 listopada 2022

Dlaczego opakowania plastikowe są wciąż tak popularne?  

By redakcja serwisu

Bardzo trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez plastiku. Wykorzystuje się go w praktycznie wszystkich branżach, a jego historia sięga jeszcze drugiej połowy XIX wieku. Dawniej do wytwarzania surowców wykorzystywano drewno, skórę, kamienie czy metale. Obecnie jednak znacznie bardziej opłacalne jest korzystanie z tworzyw sztucznych, które są tańsze w produkcji. Plastik trafił też do branży spożywczej, gdzie wykorzystuje się go do produkcji np. plastikowych opakowań.  

Opakowania plastikowe — nie taki diabeł straszny, jak go malują

Nie da się ukryć, że wokół tematu plastiku krąży wiele mitów. Wśród nich prym wiedzie fałszywe stwierdzenie, dotyczące szkodliwości opakowań plastikowych i ich negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej — plastik jako tworzywo sztuczne może być bowiem poddawany recyklingowi, a jego unikalne właściwości sprawiają, że pozwala on bezpiecznie przechowywać wiele różnych produktów, w tym żywność.  

Opakowania plastikowe (dostępne np. tutaj: https://stark.pl/oferta/) służą też do przechowywania kosmetyków czy leków. Ich popularność z wielu branżach wynika głównie z tego, że możne je wykorzystywać wielokrotnie i na wiele różnych sposobów. Opakowania z tworzyw sztucznych to również znaczna oszczędność żywności. Szacuje się, że wyrzucane resztki jedzenia to aż 8% wszystkich gazów cieplarnianych na całym świecie. Poza tym kluczowy z perspektywy ochrony środowiska jest fakt, że takie opakowania można bezpiecznie przetwarzać. 

Wbrew ogólnej opinii, opakowania plastikowe są też bezpieczne dla zdrowia człowieka. W pojemnikach tego typu nie wydzielają się żadne szkodliwe związki chemiczne, a każdy producent podlega ścisłej kontroli w tym zakresie. W przypadku pożywienia mowa tutaj także o możliwości jego dłuższego przechowywania — w niektórych sytuacjach czas ten wydłuża się do nawet kilku tygodni. 

Co jeszcze sprawia, że opakowania plastikowe są popularne?

Wykorzystanie opakowań plastikowych w praktycznie wszystkich branżach na całym globie nie jest przypadkowe. Tworzywa sztuczne są tanie w produkcji, a do tego łatwo nadać im dowolny kształt oraz formę. Większość z nich cechuje się również wysoką wytrzymałością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a także blokuje dostęp do zawartości drobnoustrojom czy wodzie. Opakowania plastikowe stosunkowo wolno się nagrzewają, co sprawia, że przetrzymywane w nich produkty znacznie wolniej się psują.  

Warto tutaj dodać, że opakowania plastikowe mogą przybierać różne formy w zależności od tego, w jaki sposób zostały one wyprodukowane. Czasami wykorzystuje się tutaj dwa lub nawet więcej materiałów, a do podstawowych rodzajów należą np. PVC, PS, PET czy PP. Ten ostatni to polipropylen, który cechuje się przejrzystością materiału. W takich opakowaniach przechowuje się najczęściej artykuły medyczne oraz tekstylia, bo bardzo dobrze zabezpieczają produkt przed wilgocią. W produkcji opakowań plastikowych stosuje się szereg nowych technologii, które minimalizują ich negatywny wpływ na środowisko naturalne.