31 maja 2019

Stalowe sztućce, porcelanowa zastawa – jak o nie dbać?

By redakcja
Zadbana zastawa na stole, szczególnie gdy zapraszamy gości, pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale i ozdobną. Dowiedz się jak sprawić, by była czysta i pięknie lśniła.

Sztućce ze stali

Stal szlachetna, zwana również nierdzewną stanowi najpopularniejszy materiał do wykonywania sztućców, które sławę zawdzięcza prostocie, a przede wszystkim niskiej cenie. Ich minusem jest jednak to, że gdy nie dbamy o nie wystarczająco dobrze, szybko tracą swój pierwotny wygląd i krócej nam służą. Niestety nawet najlepszej jakości stal nierdzewna niejednokrotnie sprawia wiele problemów w kwestii właściwego jej utrzymania. Niemniej jednak przy zakupie warto dopłacić nieco więcej i wybrać lepszy gatunkowo materiał, bowiem te najtańsze bardzo szybko mogą się okazać zniszczone nie do odratowania. Matowe, z początkami korozji sztućce będą szpecić nawet najpiękniej zastawiony stół i wywoływać wstyd, bez względu na wykwintność dań, które przygotujesz.

Na co dzień pamiętaj o tym, że stal trzeba wycierać. Pozostawiając ją do wyschnięcia spowodujesz powstanie zacieków. Używaj ściereczki z bawełny, flaneli lub najlepiej z mikrofibry. Sztućce stalowe śmiało można myć w zmywarce, nie oznacza to jednak, że unikniesz polerowania. Suszenie jakie zapewnia zmywarka nie załatwi problemu zacieków.

Aby uzyskać olśniewający efekt, poza myciem z niewielką ilością detergentu musisz zadbać o to, by co jakiś czas znaleźć chwilę na poddanie sztućców specjalnym, choć prostym zabiegom. Wśród domowych sposobów istnieje kilka sprawdzonych, które nigdy Cię nie zawiodą.

  • ocet – zanurz sztućce w wodzie z octem, odczekaj kilka minut, a następnie wytrzyj i dokładnie wypoleruj miękką ściereczką. Innym, sposobem, na ostatnią chwilę, jest spryskanie sztućców octem i wypolerowanie. Zabieg ten stosowany jest nawet przez pracowników restauracji.
  • ziemniaki – zagotuj wodę z ziemniakami, włóż do nich sztućce i pogotuj całość 10 min. Sztućce opłucz pod strumieniem zimnej wody, a ziemniaki wyrzuć.

Raz w roku warto dokładnie wyczyścić specjalnym preparatem przeznaczonym do tego celu.

Jak dbać o porcelanową zastawę?

Porcelana przede wszystkim kojarzy nam się z delikatnością i kruchością. Jest to materiał, który niezwykle łatwo uszkodzić. Dlatego właśnie nie można go poddawać zbyt inwazyjnym metodom czyszczenia. Porcelanę ręcznie malowaną można myć wyłącznie ręcznie. Niestety zmywarka prędzej, czy później spowoduje, że wzór wypłowieje. Najlepiej zatem myć tego typu naczynia w ciepłej wodzie z niewielką ilością delikatnego płynu do naczyń lub jeśli nie są tłuste, z dodatkiem soku z cytryny. Aby pozbyć się plam, czy śladów np. po herbacie, użyj do tego soli kuchennej z dodatkiem sproszkowanej białej kredy. Po umyciu dokładnie wytrzyj naczynia. Podobnie jak w przypadku sztućców, mogą zostać na nich nieestetyczne zacieki.

Pamiętaj, że porcelana zdobiona metaliczną farbą, czyli np. ze złotą obwódką, nie nadaje się do używania w mikrofalówce.

Znajdź sobie pomoc

Często zaniedbujemy wiele obowiązków, bo przytłacza nas ich nadmiar. Nie wycieramy naczyń, tylko czekamy jak same wyschną, nie polerujemy sztućców, a potem wyglądają niezbyt korzystnie. Pamiętaj jednak, że nie musisz być z tym wszystkim sama. Zagoń do pomocy męża, dzieci, działajcie wspólnie. Możesz też wspomóc się kimś, kto zajmuje się porządkami zawodowo. Sprzątanie mieszkania w Szczecinie jest coraz chętniej zlecane zawodowym pomocom domowym. Rób to, co lubisz, a pozostałe czynności zostaw tym, którzy chętnie Cię wyręczą.