16 stycznia 2019

Kinkiet nad biurko – ciekawa alternatywa dla tradycyjnej lampki biurkowej

By redakcja

Coraz chętniej zamieniamy pracę w biurze, na działania home office. Nierzadko rezygnujemy z etatu, by iść na swoje i móc pracować właśnie z domowego zacisza. Innym razem część zadań zawodowych kończymy w domu, w ciszy i spokoju. Miejsce stworzone do wykonywania prac na rzecz klientów lub podejmowanej współpracy, musi posiadać biurko i jego właściwe oświetlenie. Na co warto postawić zamiast tradycyjnej lampki biurkowej?

Klasyka na bok – propozycja nie do odrzucenia

Lampka biurkowa jest funkcjonalnym rozwiązaniem, ale ma kilka wad. Przede wszystkim zajmuje powierzchnię biurka, a jeśli jest ono dość małe, praca wcale nie jest komfortowa. Poza tym ustawiona zwykle po lewej czy prawej stronie blatu roboczego, nie oświetla równomiernie. Nad biurkiem, zarówno w oddzielnym pomieszczeniu, jak i w wydzielonym fragmencie przestrzeni danego pokoju, musi zagościć oświetlenie główne. Światło dodatkowe staje się jego uzupełnieniem, ale wcale nie musi być nim klasyczna lampka biurkowa.

Ciekawym pod względem funkcjonalności oraz estetyki rozwiązaniem, jest zastosowanie kinkietów. Ich atutem jest przede wszystkim to, że montaż na ścianie pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku. Poza tym równomiernie rozpraszają światło, a modele z regulowanym jego źródłem dają szansę na dostosowanie wiązki świetlnej do obszaru, który na daną chwilę powinien być maksymalnie rozświetlony. I nie da się ukryć, że estetyka tak zorganizowanego miejsca pracy, to niekiedy aranżacyjny majstersztyk. Wystarczy spojrzeć na propozycje kinkietów, które znalazły się pod adresem https://azzardo.com.pl/26-kinkiety, by czym prędzej udać się do domowego biura i uprzątnąć lampkę biurkową.

Jak wybierać kinkiety biurowe?

Długie godziny spędzane przy komputerze lub nad dokumentami, potrafią zmęczyć wzrok. Światło ma wpływ na ochronę narządu wzroku, ale i koncentrację oraz dłuższy czas pozostawania w formie do pracy. Oświetlenie musi być zatem równomierne, ze światłem, które nie razi, ale oferuje zimną barwę. Dzięki temu można liczyć na maksymalną koncentrację nad wykonywanymi zadaniami.

Kinkiet gabinetowy powinien mieć biały od wewnątrz klosz, ponieważ to gwarancja jeszcze lepszego rozpraszania światła. Ono powinno również padać bezpośrednio na przestrzeń roboczą, nie może za to odbijać się w ekranie komputera, ponieważ powoduje dyskomfort i trudności w pracy.

Lampy tego typu, jeśli posiadają jakiekolwiek regulacje – wyciągane ramię, możliwość kierowania światła ku górze czy ku dołowi – pozwalają na bardzo precyzyjne oświetlenie i dobór natężenia światła oraz obszaru, jaki obejmuje świetlna wiązka, w zależności od wykonywanych zadań.

Co z estetyką?

Aranżacja, choć nie jest najważniejsza, nie można o niej zapominać. W końcu spójna stylistyka wnętrza sprawia, że dobrze czujemy się w domowym biurze. Pod tym względem nie trzeba martwić się o wybór kinkietów gabinetowych. Ich oferta jest na tyle szeroka, by zarówno do wnętrz industrialnych, klasycznych czy nowoczesnych, z powodzeniem znaleźć idealne oświetlenie w typie kinkietowym.