garaż wolnostojący
1 lutego 2020

Jaki garaż jest Tobie potrzebny?

By redakcja

Wybór garażu nie jest prosty. Najczęściej stoimy przed dylematem pt. garaż wolnostojący czy bryle budynku? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a o budowie któregoś z nich powinny decydować przede wszystkim warunki na posesji. Co jeszcze? Podpowiadamy.

Garaż w bryle budynku

To rozwiązanie, które przynosi spore zaoszczędzenie miejsca na naszej działce, co jest istotne w przypadku, kiedy nie dysponujemy dużym metrażem. Często takie rozwiązanie staje się koniecznością po prostu z braku powierzchni użytkowej. Budowa domu z garażem, to także sporo oszczędności, a także wygoda. Nie musimy wychodzić z pomieszczenia, aby dostać się do domu, co więcej, nie będziemy musieli go dodatkowo ogrzewać.

Garaż w bryle budynku może okazać się jednak kiepskim rozwiązaniem, jeśli nie zadbamy o odpowiednią wentylację, a także oddzielenie garażowej strefy. Jeśli tego nie zrobimy, trzeba liczyć się z tym, że spaliny będą dostawały się do wnętrza domu. Mankamentem tego wyboru jest także ograniczenie powierzchni użytkowej domu. Niektórzy inwestorzy decydują się więc na budowę garażu w podpiwniczeniu, co niesie ze sobą dodatkowe koszty.

Garaż wolnostojący

Garaż wolnostojący jest dobrym rozwiązaniem dla tych inwestorów, którzy nie chcą zmniejszać powierzchni swojego domu. Świetnie sprawdza się na dużych działkach. Nie musimy martwić się o to, że spaliny samochodu mogą przedostać się do domu zanieczyszczając tym samym powietrze. Kolejnym plusem jest to, że żadne odgłosy, jakie wydaje silnik, ani też naprawy auta nie będą w nim słyszane. Za budową garażu wolnostojącego przemawia także fakt, iż możemy poprzez odpowiedni projekt, bardzo uatrakcyjnić naszą parcelę.

Minusem tego rozwiązania może się okazać konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, abo zgłoszenia budowy (dotyczy to budynków, które nie są większe niż 35 m2).

Projekt garażu

Końcowym etapem na drodze do rozpoczęcia budowy jest postawienie na odpowiedni projekt garażu. Jeśli decyzja padnie na typowy, wówczas możemy liczyć się z mniejszymi kosztami i dostępnością od ręki. Po dokonaniu transakcji otrzymujemy go niemal natychmiast. Pamiętajmy jednak, że wymaga on, podobnie jak inne gotowe projekty, adaptacji. Muszą zostać dokładnie dopasowane do konkretnej działki. To też dobry pomysł na dokonywanie ewentualnych zmian, ale należy liczyć się z tym, że im więcej ich będzie, tym koszty wzrosną. Można także zdecydować się na projekt wykonany na nasze indywidualne zamówienie. To jednak rozwiązanie, które jest o wiele droższe. Tutaj decyzja należy już więc do nas i jest uwarunkowana indywidualnymi preferencjami oraz możliwościami finansowymi.