5 lutego 2019

Dobieramy odpowiednie worki na śmieci

By redakcja

Prosty wybór worków na śmieci? Nie do końca. Okazuje się bowiem, że produkty te różnią się nie tylko pojemnością, ale i kolorem, materiałem z jakiego są wykonane, przeznaczeniem i wygodą użytkowania. Właściwy dobór do potrzeb i zastosowania pozwala wybrać odpowiednie worki na śmieci.

Rozmiary i sposoby zawiązywania

Do wyboru mamy worki o pojemności zaledwie kilku litrów, jak i te ponad stulitrowe. Teoretycznie im większy worek na śmieci, tym więcej pomieści. Niestety nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdzi. Duży worek w mieszkaniu pary lub singla, będzie zapełniał się bardzo długo, a to oznacza, że odpady szybko zaczną wydzielać nieprzyjemne zapachy i przyciągać czasami trudne do usunięcia stworzenia. Z kolei te zbyt małe nie pomieszczą wszystkich odpadów, a dokładanie do nich kolejnych na siłę spowoduje przerwanie worka i bałagan.

Worki na śmieci muszą być zatem dopasowane pod względem rozmiarów. W domu, ale i w biurze sprawdzą się te o pojemności 35 litrów. Można je znaleźć w sklepie Opakowania24.eu. Jeśli na co dzień trafia do nich sporo odpadów, szczególnie w firmie, warto pokusić się o zakup 60-litrowych.

Pojemność powyżej 100 litrów jest dobrym rozwiązaniem do garażów, składzików, pomieszczeń służących majsterkowaniu, a także na działkach, o ile nie trafiają do nich szybko psujące się odpady. Takie rozmiary pozwalają swobodnie wyrzucać większą ilość rzeczy, na przykład odpadów gromadzących się podczas remontów, prac domowych czy tych prowadzonych na przydomowych ogródkach i działkach.

Sposób zawiązywania

Sposób zawiązywania worków na śmieci decyduje o wygodzie ich przenoszenia oraz… zawiązywania. Najzwyklejsze worki mają szeroki otwór. Nie są zaopatrzone w żadne dodatkowe uchwyty czy uszy, które nadawałyby się do zmniejszenia tego otworu i wygodnego zawiązania. To nieco niższa jakość, za to atrakcyjna cena. Produkty tego typu najlepiej stosować do lekkich odpadów w niewielkich ilościach.

Worki z uszami lub uchwytami zawiązuje się znacznie łatwiej. Przenoszenie jest wygodniejsze, a ryzyko odwiązania worka i wypadnięcia odpadów zostaje zminimalizowane. Najdroższa, ale zarazem najwygodniejsza opcja to worki, których brzegi składają się z dwóch materiałów. Pomiędzy warstwą obydwu umieszczona jest taśma zaciągająca. Podczas jej zaciągania zmniejsza się otwór i można szczelnie zawiązać worek.

Materiały na worki

Wytrzymałość, ale i możliwości zastosowania worka na śmieci, podyktowane są materiałem, z jakiego został on stworzony. Cienkie worki foliowe są najmniej wytrzymałe, dlatego można w nich gromadzić tylko lekkie i miękkie odpady, na przykład papiery. Worki foliowe, ale grube i specjalnie wzmocnione, są o wiele trwalsze, dlatego nadają się chociażby do kuchni. Jest tu znacznie mniejsze ryzyko rozerwania.

Do wyboru są również worki biodegradowalne – przyjazne dla środowiska, rozkładające się w ciągu maksymalnie 3 lat. Produkty niemające negatywnego wpływu na środowisko naturalne, to także worki ekologiczne produkowane tylko z materiałów pochodzących z recyklingu.

Mając na uwadze nie tylko pojemność worków, ale i materiały z jakich są wykonane, a także sposób zawiązywania, z powodzeniem dokonuje się właściwych wyborów.